روغن زیتون بو دار یا بی‌بو؟

روغن زیتون بی بو از نوع روغن زیتون اصل است که طی مراحل تصفیه بوی آن گرفته شده است. طعم و بو در این روغن ها با توجه به مراحل شیمیایی که در تصفیه پشت سر گذاشته اند کاملا خنثی شده است و این روغن را برای کسانی که از طعم و بوی روغن اصل زیتون خوششان نمی‌آید ، مناسب کرده است. و خواص روغن زیتون اصل تماما در روغن زیتون بی بو هم وجود دارد.
یکی از مواردی که در انتخاب یک روغن خوب موثر است ، اسید های چرب آنتی اکسیدان آن است. روغن زیتون با غیر اشباع بودن آنتی اکسیدان از بهترین روغن هایی است که می‌توانید استفاده کنید. همچنین این روغن باعث طول عمر و کاهش تمام بیماری هایی که به خاطر مصرف روغن های اشباع دچار آنها می‌شوید ، می‌شود.
روغن زیتون انواع مختلفی دارد. روغن زیتون فوق بکر ، روغن زیتون بکر ، روغن زیتون معمولی و روغن زیتون تصفیه شده از جمله روغن های تولیدی از زیتون هستند. همچنین از این روغن برای سوخت چراغ ها هم استفاده می‌شود. این نوع از این روغن ، به هیچ وجه برای انسان مناسب نیست. چونکه تقریبا ۳٫۳ گرم چربی در هر ۱۰۰ لیتر دارد. روغن زیتون بی بو همان روغن تصفیه شده است که از تصفیه روغن بکر بدست می‌آید.

خواص روغن زیتون بی بو

سلامت شریان ها یکی از خواص مهم این روغن است. این روغن مانع رسوب پلاک ها در جدار شریان می‌شود و در نتیجه هم نمی‌گذارد که شریان تنگ شود. همچنین این روغن مانع آسیب رساندن رادیکال های آزاد شده از چربی ها و روغن ها به سیتستم قلبی عروقی می‌شود.
کنترل کننده ی بسیار خوب کلسترول خون است. به طوری که از مسموم و اکسیده شدن کلسترول LDL جلوگیری می‌کند.
کاهش فشار خون بالا و بیماری های قلبی از دیگر فواید این روغن است. همچنین می‌توانیم به تنظیم قند خون بدن هم اشاره کنیم.

همچنین به نوعی در جلوگیری از سرطان موثر است. مانند سرطان های پوست ، روده و پستان در زنان.
از خواص دیگر روغن زیتون بی بو به طور اجمالی می‌توان به کاهش فشار خون ، درمان خون ریزی لثه ، تقویت حافظه ، جلوگیری از سفید شدن مو و تقویت مو ، تسکین درد های روماتیسمی ، نرم کنندگی و ملین ، درمان سنگ صفرا ، یبوست مزمن ، تسکین درد و سوزش ، نرم کنندگی عضلات و آرامبخشی درد استخوان ، از بین بردن چین و چروک است. از دیگر خواص آن کرم کش بودن ، درمان پیوره لثه و خراش و ترک پوستی هم با روغن زیتون به راحتی رفع خواهند شد.
علاوه بر خواص زیاد ، این روغن خواص دارویی زیادی را هم داراست. بهترین درمان برای بیماری ها و جلوگیری کننده از برخی سرطانها است.
روغن زیتون در کشور های دیگر
همچنین روغن زیتون را برای رژیم غذایی استفاده می‌کنند.این روغن در کاهش اشتها بسیار موثر است. در بیشتر کشورهای غربی این روغن طرفداران زیادی دارد. از پر طرفدار ترین کشورها می‌توانیم از یونان و اسپانیا و ایتالیا یاد کنیم که مردمانشان به صورت فوق العاده زیادی علاقه مند به این روغن هستند و از آن استفاده می کنند.
روغن زیتون برای پخت و پز بسیار مناسب است. اما توجه کنید که باید با حرارت ملایم از آن استفاده کرد. این روغن مزاجی گرم و خشک دارد. به صورت گرم نشده برای سالاد ها یا غذاها می‌توانید از آن استفاده کنید. ماندگاری و دوام بیشتری دارد نسبت به روغن های دیگر ، اما باید در نگهداری آن دقت کنید و در معرض آفتاب قرار ندهید. همچنین در جای خنک و تاریک نگهداری شود بهتر است.
روغن زیتون هیچ ضرری به کسی نمی‌رساند. تنها در نوع میوه یاقوتی آن احتمال استفراغ وجود دارد که آن هم به دلیل سست شدن معده بعد از استفاده از آن است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.