کاربردهای سنتی ، فیتوشیمی و داروسازی (زیتون)

کاربردهای سنتی ، فیتوشیمی و داروسازی (زیتون)

 

محمد علی هاشمی ، افسر خان ، 1، محمد حنیف ، عمر فاروق ، 1،  

خلاصه

هدف از مرور برای درک اطلاعات پراکنده موجود در گیاهشناسی ، استفاده های سنتی ، گیاه شیمیایی ، داروسازی و سم شناسی زیتون  برای کشف پتانسیل درمانی و فرصت های تحقیقاتی آینده آن. مواد و روش ها. تمام اطلاعات موجود در مورد Olea europaea از طریق جستجوی الکترونیکی (با استفاده از Pubmed ، Scirus ، Google Scholar و Web of Science) و جستجوی کتابخانه جمع آوری شد. نتایج. کاربردهای پزشکی پزشکی زیتون در سراسر جهان ثبت شده است ، جایی که برای درمان بیماری های مختلف استفاده شده است. تحقیقات شیمیایی شیمیایی منجر به جداسازی فلاونوئیدها ، سکوئیریدوئیدها ، ایریدوئیدها ، فلاوانون ها ، بیوفنول ها ، تری ترپن ها ، مشتقات اسید بنزوئیک ، ایزوکرومن ها و سایر طبقات متابولیت های ثانویه از زیتون شده است . مواد گیاهی و اجزای جداشده طیف وسیعی از فعالیتهای دارویی in vitro و in vivo مانند ضد دیابت ، ضد تشنج ، آنتی اکسیدان ، ضد التهاب ، تعدیل سیستم ایمنی ، ضد درد ، ضد میکروبی ، ضد ویروس ، ضد فشار خون ، ضد سرطان ، ضد قند خون ، ضد دردها ، زخم ها را نشان می دهد. فعالیت های شفابخشی نتیجه گیری زیتون به عنوان منبع خوبی از طب سنتی برای درمان بیماری های مختلف ظهور کرد. نتایج مطالعات فیتوشیمیایی و دارویی گزارش شده در این بررسی ، پتانسیل درمانی موجود آن را بیشتر گسترش می دهد و پشتیبانی قانع کننده ای برای استفاده بالینی آینده آن در پزشکی مدرن ارائه می دهد.

1. مقدمه

خانواده Oleaceae یا خانواده دو لپه ای شامل 30 جنس [ 1 ، 2 ] درخت و بوته برگریز از جمله درخت زیتون و اقوام آن حدود 600 گونه است [ 3 ]. این خانواده به چندین قبیله ، یعنی Fontanesieae ، Forsythieae ، Jasmineae ، Myxopyreae و Oleeae تقسیم شده اند [ 4 ، 5 ]. اینها عمدتاً بومی همه قاره ها به جز قطب جنوب هستند ، از جمله مناطق گرمسیری ، نیمه گرمسیری و معتدل جهان [ 1 ، 6 ]. گیاه Oleaceae بهتر است در آسیا و مالزی به ویژه مناطق گرمسیری و معتدل آسیا رشد کند [ 7 ].

جنس زیتون نام خود را از یونانی “elaia” و لاتین “ولم”، اما آن است که توسط نزدیک به 80 نام های مختلف شناخته شده است [ 8 ] جنس زیتون شامل 30 گونه [ 9 ] اما گونه زیتون L. ترین عضو محبوب از جنس زیتون [ 10 ]. این تنها گونه از این تیره است که به عنوان غذا استفاده می شود [ 11 ] و در منطقه مدیترانه یافت می شود [ 12 ].

جدول 1

نام های رایج زیتون .

S. no.RegionName
1 Spain Aceituna, Olivera, Olivo, Oliondo, Oastre, Oliba
2 Lithuania Alyvos
3 Portugal Azeitona, Oliveira
4 Romania Culoare masline, Maslin, Masliniu, Oliva
5 Albania Dege e ullirit, Ngjyre ulliri, Ulli
6 Greece Elia
7 Estonia Euroopa olipuu, Olipuus
8 Sweden Oliv, Olivgront
9 Slovakia Oliva europska
10 Czech Republic Oliva, Olivove drevo
11 Latvia Olivas
12 Denmark Oliven
13 Germany Olivenbaum, Olbaum
14 Netherlands Olijf
15 Israel Eylbert. Masline, Zayit
16 India Jaitun, Julipe, Saidun
17 Armenia Jitabdoogh, Jiteni
18 Bulgaria Maslina
19 Croatia Maslinov
20 South Africa Mohlware
21 Hungary Olajbogyo, Olajfa, Oliva
22 England Olewydden, Olive
23 Iceland Olifa
24 Finland Oliivi, Oljypuu
25 Arab World Zaitoon
26 France Oulivie, Olive
27 Switzerland Uliva
28 Pakistan Zaitun
29 Tanzania Zeituni
30 Georgia Zetis

درختان زیتون به طور معمول در مناطق ساحلی حوزه شرقی مدیترانه ، مناطق ساحلی مجاور جنوب شرقی اروپا ، شمال ایران در انتهای جنوبی دریای خزر ، آسیای غربی و شمال آفریقا توزیع می شوند [ 13 ]. درخت زیتون و میوه آن نیز در متن دین مهم است. زیتون چندین بار در کتاب مقدس روایت شده است ، هم در عهد جدید و هم در عهد عتیق [ 13 ]. همچنین در قرآن کریم از زیتون به عنوان یک درخت و میوه مبارک تقدیر شده است (قرآن ، سوره 24 النور ، آیه 35).

زیتون به دلیل طعم بسیار تلخی که دارد به عنوان یک میوه طبیعی استفاده نمی شود بلکه بیشتر به عنوان روغن زیتون یا زیتون سفره مصرف می شود [ 14 ]. بازار روغن زیتون در صنعت زیتون بسیار قابل توجه است زیرا تقریباً 90٪ زیتون های تولید شده سالانه برای فرآوری روغن استفاده می شوند [ 15 ]. زیتون سفره و روغن زیتون در بخشهای صنعتی فلسطین ، اسرائیل ، اسپانیا و سایر مناطق مدیترانه بسیار مهم است. اسپانیا بزرگترین تولید کننده زیتون و پس از آن ایتالیا و یونان هستند. این سه کشور در حال تولید 60٪ از کل تولید زیتون در جهان هستند. خارج از اینها ، ایالات متحده و آرژانتین عمده تولیدکنندگان زیتون هستند [ 16 ، 17 ].

کاربردهای درمانی زیتون در طب سنتی نشان داده شده است. شناخته شده است که باعث کاهش قند خون ، کلسترول و اسید اوریک می شود. همچنین برای درمان دیابت ، فشار خون بالا ، التهاب ، اسهال ، عفونت های دستگاه تنفسی و ادراری ، بیماری های معده و روده ، آسم ، بواسیر ، روماتیسم ، ملین ، پاک کننده دهان و به عنوان گشاد کننده عروق استفاده شده است. بسیاری از ترکیبات فنلی ، به ویژه سکویریدوئیدها و ایریدوئیدها [ 18 ] ، و فعالیت های دارویی آنها در دهه اخیر مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است [ 13 ، 19 ]. اولئوروپین ، یکی از اصلی ترین ترکیبات زیتون ، بسیار مورد توجه قرار گرفته و کارهای زیادی در مورد خواص دارویی آن انجام شده است [20 ، 21 ] زیتون به طور گسترده ای به عنوان یک ماده غذایی کاربردی [ 22 ، 23 ] همراه با بیوفنل های مختلف [ 24 ، 25 ] و سایر مواد تشکیل دهنده فعال زیستی [ 26 ] مورد کاوش قرار گرفته است . مواد سازنده فرار حاصل از روغن زیتون و کاربردهای آنها در تولید عطر و طعم نیز یکی از مناطق داغ تحقیقات فعلی بوده است [ 27 ]. در دهه گذشته [ 1 ، 13 ، 18 ، 27 ، 28 ] در مورد فیتوشیمی روغن زیتون و روغن زیتون چند بررسی انجام شده است ، اما گیاه عنوان تحت تحقیقات بی نظیر دانشمندان سراسر جهان قرار گرفته است [ 28 ، 29] تحقیقات مداوم برای تأیید مصارف دارویی سنتی آن در دست انجام است که در بررسی حاضر به تفصیل شرح داده شده است.

1.1 توصیف گیاه شناسی

درخت زیتون (شکل 1 (الف)) کوتاه و ضخیم است ، به طور کلی از درختان یا بوته ها تا 10 متر ارتفاع دارد. صندوق عقب آن قطر زیادی دارد که به طور معمول خم و تاب خورده است. شاخه های نی زیادی با شاخه های مخالف دارد. برگها اندکی ساقه ، لنگی ، گاهی بیضی ، باریک ، مستطیل ، گشاد ، چرمی ، کرکدار ، ضعیف ، ضخیم ، راس ، لبه دار ، کل حاشیه ، سبز کمرنگ با چند مقیاس و زیر آن به رنگ مایل به مایل به مایل به سفید ، دمبرگ 5 میلی متر ، و 4 تا 10 سانتی متر طول و 1-3 سانتی متر عرض با 5-11 رگ اصلی در هر طرف میانی میانی و به صورت فشرده افزایش یافته است (شکل 1 (ب)) [ 30 ] گلها متعدد ، دوجنسیتی یا عملکردی یکجنسگرایانه ، کوچک ، بدون زیر خاکی ، سفید خامه ای و گلوله ای پر ، بیشتر روی چوب سال قبل است (شکل 1 (ج)) کاسه گل کوتاه با چهار دندان کوچک و تاج کوتاه با چهار لوب است و طول آن 1-2 میلی متر است. میوه زیتون کوچکی است که یک قسمت گوشتی یا پوستی گوشتی آن پوسته ای از هسته سفت شده را احاطه کرده است. این میوه هنگام رسیدن تخم مرغ ، مایل به سیاه مایل به بنفش است ، بطور معمول 1-2.5 سانتی متر طول دارد و در گیاهان وحشی نسبت به گیاهان باغی ریز است (شکل 1 (d)) [ 31 ] پوست آن به رنگ خاکستری کم رنگ است (شکل 1 (e)) [ 11 ]

An external file that holds a picture, illustration, etc.
Object name is ECAM2015-541591.001.jpg

شکل 1

زیتون : (a) درخت ؛ (ب) برگ ؛ (ج) گل آذین ؛ (د) میوه های رسیده ؛ (ه) پوست ساقه

زیتون یک گیاه یکپارچه است [ 32 ] که دارای گلهای کامل و ناقص است [ 15 ] ، بنابراین به بادی بستگی دارد که در آن خود گرده افشانی یا خود گرده افشانی انجام شود. گیاهان زراعی به طور معمول توسط ارقام همسایه یا حتی شکل وحشی ، یعنی O. sylvestris ، گرده افشانی می شوند [ 33 ]. ژنتیکی، زیتون است دیپلوئید است (2 نفر = 46) گونه [ 34 ].

1.2 زراعت

درخت زیتون یکی از قدیمی ترین درختان زیر کشت سیاره زمین است [ 35 ]. کشت زیتون از دوران باستان آغاز شده و بیش از 7000 سال پیش قدمت دارد. طبق گزارش های باستان شناسی ، زیتون برای اهداف تجاری در کرت در 3000 سال قبل از میلاد توسط تمدن مینو مورد کشت قرار گرفت. استفاده از روغن زیتون برای سلامت بدن را می توان در ادبیات یونان باستان یافت [ 36 ]. اولین تولید روغن زیتون به حدود 6500 سال پیش در سواحل کارمل در جنوب حیفا ، اسرائیل برمی گردد [ 37 ]. درختان زیتون از ناحیه مدیترانه به ایتالیا ، پرتغال ، اسپانیا ، یونان و فرانسه به غرب گسترش یافتند [ 38 ]. Conquistadors اسپانیایی ، در سال 1560 ، قلمه ها و بذرهای زیتون را حمل کردندبه پرو از آنجا درختان زیتون به مکزیک گسترش یافتند. پادری های فرانسیسکان زیتون و میوه های دیگر را از سان بلاس مکزیک به کالیفرنیا حمل می کردند. تولید روغن زیتون در دهه آینده در سن دیگو آغاز شد [ 39 ]. فرض بر این است که ارقام اطراف مدیترانه از زیتون وحشی مدیترانه نشأت گرفته و سپس در اطراف آن گسترش یافته اند [ 40 ].

حتی اگر اکنون زیتون در مناطق مختلف جهان کشت می شود ، منطقه مدیترانه همچنان به عنوان عمده ترین زیتون و منطقه تولید روغن آن حدود 98٪ از کشت زیتون جهان را انجام می دهد [ 41 ]. امروزه ، بیش از 2000 رقم در حوضه مدیترانه وجود دارد که بر اساس مورفولوژی اندازه گودال و مورفولوژی میوه تنوع زیادی را نشان می دهند [ 42 ، 43 ].

2. فیتوشیمی

تحقیقات فیتوشیمیایی انجام شده بر روی زیتون منجر به جداسازی فلاونوئیدها ، گلیکوزیدهای فلاون ، فلاونون ها ، ایریدوئیدها ، گلیکوزیدهای ایریدان ، سکویریدوئیدها ، گلیکوزیدهای سکوئیریدوئید ، تری ترپن ها ، بیوفنل ها [ 44 ] ، مشتقات اسید بنزوئیک ، اکسیدهای اکسید ، اکسیل ها ، اکسیل ها ، اکسیل ها ، اکسیل ها و چند نوع متابولیت ثانویه از بخشهای مختلف آن (شکل 2) ترکیبات فنلی ، فلاونوئیدها ، سکوئیریدوئیدها و گلیکوزیدهای سکوئیریدوئید [ 45 ] تقریباً در تمام قسمتهای زیتون وجود دارد .

An external file that holds a picture, illustration, etc.
Object name is ECAM2015-541591.002.jpg

شکل 2

ساختارهای شیمیایی ترکیبات جدا شده از زیتون .

2.1 ساختار پوست

لیگنان مانند (-) – الیویل ( 54 ) ، (+) – سیکلوولیویل ( 80 ) ، (+) – 1-استئوکسی پینو رینسول ( 45 ) ، (+) – 1-هیدروکسی پینو ریسینول ( 46 ) ، (+) – 1-استئوکسی پینو ریزینول- 4 ′ – O- متیل اتر ( 47 ) و (+) – 1-هیدروکسی پینورسینول-4 ′ – O- متیل اتر ( 48 ) از عصاره اتر پوست زیتون جدا شده اند [ 46 ، 47 ] سه گلوكوزید لیگنان ، یعنی (+) – l-acetoxypinoresinol-4 ′ – متیل اتر-4′- β -D-گلوكوپیرانوزید ( 49 ) ، (+) – l-hydroxypinoresinol-4′- β -D-glucopyranoside ( 50) ، (+) – l-acetoxypinoresinol-4′- β -D-glucopyranoside ( 51 ) و همچنین اسکولین ( 76 ) و اولوروپین ( 1 ) از پوست گیاه زیتون و زیتون ssp جدا شدند. africana [ 48 – 50 ]. پوست گیاه زیتون حاوی (+) – fraxiresinol-1- β -D-glucopyranoside ( 52 ) ، (+) – l-acetoxypinoresinol-4′- β -D-glucopyranoside ( 51 ) [ 51 ] ، کومارین ها اسکلتین است. ( 77 ) ، اسکوپولتین ( 78 ) ، و اسکوپولین ( 79)) [ 48 ، 49 ].

2.2. ترکیبات میوه ها و دانه ها

میوه های زیتون حاوی مقدار قابل توجهی از فلاونوئیدها ، سکویریدوئیدها ، گلیکوزیدهای سکوئیریدوئید [ 52 ] و فنولیک هایی مانند تیروزول ( 83 ) ، هیدروکسی سیروزول ( 84 ) و مشتقات آنها هستند [ 53 – 55 ]. برخی از مشتقات هیدروکسی سیروزول مانند هیدروکسی سیروزول رامنوزید ( 85 ) [ 56 ] ، هیدروکسی تیروزول گلوکوزید ( 86 ) [ 45 ، 57 ] و متیل مالات- β- هیدروکسی تیروزول ( 98 ) [ 58 ] برای اولین بار از میوه زیتون جدا شدند. جداسازی مشتقات جدید تیروزول ، تیروزول گلوکوزید سالیدروسید (89 ) ، و 1-oylyltyrosol ( 99 ) [ 59 ، 60 ] ، همراه با کورنوزید ( 37 ) [ 20 ، 52 ] ، 2 (3،4-دی هیدروکسی-فنیل) اتانول ( 90 ) [ 61 ] ، هالریدون ( 38 ) [ 52 ] ، و هیدروکسی تیروزول- النولات ( 14 ) [ 54 ، 61 – 63 ] نیز از میوه های زیتون گزارش شده است . یک ترکیب مهم و عمده فنلی موجود در زیتون سفره طبیعی 3،4-dihydroxyphenylglycol (DHPG) است ( 138) که از نمونه های مختلف زیتون طبیعی و همچنین گزارش شده گزارش شده است [ 64 ، 65 ].

گالاکتولیپیدها ، تری اسیل گلیسرول ها و اسیدهای چرب از میوه های زیتون جدا شدند [ 66 – 68 ]. ماررا و جيوردانو جداسازي دياسيل گليسرول ( 30 ) از تفاله زيتون را نشان دادند كه باقي مانده اسيد اولئيك و همچنين يك اسيد النوئيك را نشان مي دهد [ 69 ].

سکویریدوئیدها قسمت عمده ای از برگها و میوه های زیتون را تشکیل می دهند . اولئوروپئین ( 1 ) بیشترین گلیکوزید سکویریدوئید است که در میوه های زیتون یافت می شود . بسیاری از کار بر روی جداسازی، شناسایی، سنتز انجام شده است، و در سیلیکون مطالعات اولئوروپئین [ 20 ، 70 – 72 ]. اولوروپین همچنین ممکن است برای استاندارد سازی شیمیایی گیاه و عصاره های مورد علاقه دارویی آن استفاده شود [ 73 ]. آویدی و همکاران یک روش برای تعیین کمی سریع اولئوروپئین در برگهای زیتون با استفاده از طیف سنجی مادون قرمز همراه با تجزیه و تحلیل شیمیایی [ 74] مطالعه توزیع ترکیبات فنلی در قسمتهای مختلف میوه زیتون وجود اولوروپئین ( 1 ) ، متیللوروپین ( 3 ) [ 75 ] و ورباسکوزید ( 100 ) [ 76 ] را در تمام قسمتهای میوه نشان داد در حالیکه نوژانید ( 25) ) [ 60 ، 76 ] بیشترین ترکیب فنلی در دانه های زیتون بود [ 76 ، 77 ]. بذرها حاوی نوژانید-اولئوزید ( 26 ) هستند [ 60] سکویریدوئیدها و گلیکوزیدهای آنها در میوه ها و دانه های زیتون یافت می شود. 3،4-دی هیدروکسی فنیل اتیل – [(2،6-دی ماتوکسی-3-اتیلیدن) تتراهیدروپیران-4-یل] استات ( 31 ) از میوه زیتون گزارش شده است [ 78 ، 79 ]. اولئوزید ( 15 ) از دانه های میوه زیتون جدا شد [ 60 ]. گلوکوزید اسید النولیک ( 13 ) از تفاله زیتون جدا شد و براساس LC-MS مشخص شد [ 53 ، 57 ]. 6′- β -Glucopyranosyl oleoside ( 17 ) ، 6′-rhamnopyranosyl oleoside ( 18 ) و ligstroside ( 2 ) در پوست ، تفاله ، و میوه های مشخص شدزیتون بوسیله طیف سنجی جرمی یونیزاسیون الکترو اسپری [ 57 ]. Ligstroside aglycone methyl acetal ( 6 ) از زیتون رقم Hojiblanca گزارش شد [ 58 ].

تعداد زیادی از فلاونوئیدها مانند کورستین ( 59 ) [ 80 ]، کوئرستین-7- O -glucoside ( 60) ، لوتئولین-7- O -rutinoside ( 61 ) [ 56 ، 80 ]، apigenin-7- O -rutinoside ( 62 ) [ 80 ، 81 ] ، روتین ( 63 ) [ 57 ، 80 ، 81 ] ، ویسینین -2 ( 70 ) ، كریزوئیرول ( 71 ) ، كریزوئیرول-7- O- گلوكوزید ( 72 ) [ 80 ] ، لوتئولین -7 ای-گلوبوزید ( 64 ) [ 57 ، 80 ] ، کوئرستین-3-رامنوزید ( 65 ) ، آپی ژنین ( 66 ) [ 57 ] و کوئرسیترین ( 69 ) [ 45 ] از میوه ها و تفاله زیتون گزارش شده است.

الکل های تری ترپن δ- آمیرین ( 109 ) ، تاراکسرول ( 110 ) ، سیکلوآرتنول ( 113 ) و 24-متیلن سیکلوآرتنول ( 114 ) همراه با 4-مونومتیلسترول ، اوبوسیفولیول ( 115 ) ، گرمیسترول ( 116 ) ، سیکلوکلینول ( 117 ) و سیترواستاد ( 112 ) در میوه های رسیده زیتون مشخص شد [ 82 ]. دو سكوئیروئید با بخشهای كافوئیل ، یعنی كافوئیل-6′-سكولوگانوزید ( 19 ) و comselogoside ( 20 ) ، توسط استخراج مایع جامد به کمک سونوگرافی (USLE) میوه های زیتون جدا شد [ 45] اسیدهای مختلف شامل اسید کافئیک ( 119 ) [ 56 ، 57 ]، اسید 2،3-dihydrocaffeic ( 123 )، اسید phloretic ( 124 ) [ 55 ]، 4- O اسید متیل-D- گلوکورونیک ( 125 )، و بتولینیک اسید ( 111 ) [ 83 ]. 3- [1- (هیدروکسی متیل) – ( E ) -1-پروپنیل] اسید گلوتاریک ( 132 ) و 3- [1- (فرمیل) – ( E ) -1-پروپنیل] اسید گلوتاریک ( 133 ) از اتیل جدا شد عصاره استات زیتون [ 84 ]. تری ترپنوئیدهای پنتی سیکل شامل اریتروادیول ( 101 ) ، اوواول ( 102)) ، [ 85 ] ، اسید اورسولیک ( 103 ) [ 83 ] و اسید ماسلینیک ( 104 ) [ 83 ، 86 ، 87 ] از میوه های انواع مختلف زیتون جدا شدند .

گولوبف و همکاران مشخصات توکوفرول های میوه های زیتون را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که α – ، β – و γ- توکوفرول به ترتیب 39.3 میلی گرم ، 12.2 میلی گرم و 24.0 میلی گرم در هر کیلوگرم نمونه وجود دارد [ 88 ]. پروفایل کیفی و کمی قندها در بافتهای گیاهی حاصل از میوه ها ، برگها و ساقه های زیتون منجر به تولید مونوساکاریدها ، دی ساکاریدها ، تری ساکاریدها ، اسیدهای کربوکسیلیک قند و الکل ها ، پلیول های حلقوی و ترکیبات مشتق شده می شود [ 89 ]. عصاره تفاله زیتون توسط LC-MS پشت سرهم و تعدادی از ترکیبات فنلی شامل 7-deoxyloganic acid ( 42 ) ، loganic acid ( 43 ) ، loganin ( 44 ) ، secologanin ( 23 ) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.) ، سكولوگانوزید ( 24 ) ، تاکسی فولین ( 75 ) ، رزمارینیك اسید ( 126 ) ، فرولیك اسید ( 122 ) ، سینامیك اسید ( 121 ) ، اسكیكیمیك اسید ( 129 ) ، اسید پروتوكاتكوئیك ( 127 ) و گالیك اسید ( 128 ) شناسایی شدند. [ 56 ]

2.3 ترکیبات برگها

اولئوروپین از عصاره متانولی برگهای کم پوست ، پوست ، تفاله ، دانه ها و چوب زیتون گزارش شده است [ 20 ، 47 ، 75 ، 90 – 93 ]. اولوروپئین و سایر سکوئیروئیدها مانند سکلوگانوزید ( 16 ) ، اولئوزید ( 15 ) ، 6′- E – p- کواماروئیل-سکلوگانوزید (comselogoside) ( 20 ) و 6′- O – [(2 E ) -2،6-دی متیل -8-هیدروکسی-2-octenoyloxy] -secologanoside ( 32 ) از عصاره متانولی برگهای کمبود بور جدا شده است [ 94 ]. اولئوزاید ( 15) همچنین از عصاره آب برگ زیتون جدا شده است [ 56 ، 94 ]. اولئوزید ( 15 ) ، گزارش شده از میوه ها ، در برگها نیز وجود دارد [ 60 ]. هیدروکسی سیروزول-النولات ( 14 ) ، النولیک اسید متیل استر ( 12 ) و لیگستروسید ( 2 ) از بخش محلول کلروفرم برگ زیتون جدا شدند [ 95 ]. عصاره اتیل استات برگ زیتون دو گلیکوزید سکوئیریدوئید جدید اولوریسین A ( 10 ) و اولوریسین B ( 21 ) به همراه داشت [ 87 ]. اولئوروزید ( 22 ) و 3،4-DHPEA-EDA (اولئاسین) (39 ) از عصاره آبی برگهای زیتون جدا شدند [ 57 ، 91 ، 96 ].

جداسازی از بخش محلول در استات اتیل از برگهای زیتون ، تری ترپنوئیدهای مختلفی مانند β- آمیرین ( 107 ) [ 87 ، 97 ] ، β- سیتوسترول ( 118 ) [ 97 ] ، اسید اولئانولیک ( 105 ) [ 98 – 103 ] ، اریترو دیول به همراه داشت. 101 ) [ 97 ، 101 ، 104 ] و urs-2 β ، 3 β -dihidroxy-12-en-28-oic acid ( 108 ). سایر اسیدهای تری ترپن جدا شده از برگهای زیتون شامل اسید بتولینیک (111 ) ، اوواول ( 102 ) ، اسید اورسولیک ( 103 ) و اسید ماسلینیک ( 104 ) [ 85 ].

فلاونوئیدها همچنین بخشی از برگهای زیتون را تشکیل می دهند. Apigenin-7- O -rutinoside ( 62 )، روتین ( 63 )، و لوتئولین-7- O -glucoside ( 64 ) از برگ جدا شد زیتون است [ 80 ، 81 ]. تجزیه و تحلیل و کمی سازی برگهای زیتون از كشت كنندگان مختلف ، وجود گلیكوزیدهای فلاون را نشان داد ، یعنی لوتئولین -7،4′- O- دیگلوكوزید ( 73 ) ، دیوسمتین ( 74 ) و آپیژنین-7- O- گلوكوزید ( 67 ) [ 81 ، 91]

یک لیگنان ، 4′- O – β -D-glucosyl-9- O – (6 – deoxysaccharosyl) olivil ( 57 ) ، از برگهای زیتون گزارش شده است [ 105 ]. ترکیبی که قبلاً در پادشاهی گیاهی یافت نشده بود ، یعنی 1،5-آنیدروکسیلیتول ( 134 ) از برگهای زیتون جدا شده بود [ 106 ]. دو ترکیب جدید 3،4-dihydroxyphenylethanol-elenolic acid dialdehyde (3،4-DHPEA-EDA) ( 39 ) و hydroxytyrosol-elenolate ( 14 ) که محصولات هیدرولیز اولوروپین ( 1 ) از برگهای زیتون جدا شده اند [ 107] علاوه بر این ، هیدروکربن ها ، استرها ، واکس ها ، تری گلیسیریدها ، توکوفرول ها ، استرول ها ، الکل های خطی ، ترپنیک و الکل های ترپنیک نیز از عصاره هگزان برگ زیتون گزارش شده اند [ 108 ].

2.4 مواد تشکیل دهنده روغن زیتون و EVOO

روغن زیتون منبع بسیار غنی از ترکیبات بیوفنولیک است و دارای بسیاری از خواص بیولوژیکی جالب است [ 92 ، 109 ]. وجود هیدروکسی سیروزول ( 84 ) ، هیدروکسی سیروزول استات ( 88 ) [ 110 ، 111 ] و 3،4-دی هیدروکسی فنیل اتیل – [(2،6-دی ماتوکسی-3-اتیلیدن) تتراهیدروپیران-4-یل] استات ( 31 ) گزارش شده است. در EVOO (روغن زیتون فوق العاده بکر) و روغن زیتون [ 56 ، 111 ]. تجزیه و تحلیل LC-NMR آلپروجو ، ضایعات جامد تازه سیستم استخراج روغن زیتون دو فاز ، وجود β- هیدروکسی استامید ( 92 ) ، سوپنسازید ( 93 ) ، هلیکوزید را نشان داد (94 ) ، اوربانكوزید ( 95 ) ، استوزید ( 96 ) و ودلوزین ( 97 ) [ 112 ]. هیدروکسی سیروزول- النولات ( 14 ) ، اولئوروپئین آگلیکون ( 4 ) ، لیگستروسید آگلیکون ( 5 ) ، 10 هیدروکسی اولوروپین آگلیکون ( 27 ) ، 10-هیدروکسی اولوروپین آگلیکون دکربوکسی متیل ( 28 ) ، 10-هیدروکسی-10-متیل اولئوروپین الاولوپین 29 ) ، اسید النولیک ( 11 ) ، اسید النولیک دی البدیدیک دکربوکسی متیل ( 40 ) ، استر النولیک دی البدیدیک دکربوکسی متیل ( 41 ) ، اسید وانیلیک ( 131 ) ، اسید پ- کواماریک (120 ) و (+) – پینورسینول ( 53 ) از روغن زیتون و EVOO به دست آمده از پرورش دهنده های مختلف گزارش شده است [ 56 ، 57 ، 95 ، 111 ، 113 ، 114 ]. کریستوفریدو و دیگران ترکیبات فنلی مختلف را در روغن زیتون با اتصال HPLC با استخراج فاز جامد پس از ستون به طیف سنجی تشدید مغناطیسی هسته ای (LC-SPE-NMR) شناسایی کرد. این موارد شامل استات تیروزول ( 87 ) ، وانیلین ( 130 ) ، الکل هموآنانیلی ( 91 ) ، (+) – 1-استوکسی پینو ریسینول ( 45 ) ، برچمول ( 55 ) ، 3-استیلوکسی برچمول ( 56)) ، همی استال اولوروپین دی آلدئید آگلیكون دكاربوكسی متیل ( 136 ) ، همی استات دیالدئید لیگستروسید آگلیكون دكربوكسی متیل ( 137 ) و وروكوزین ( 58 ) [ 110 ]. فلاونوئیدها مانند آپیژنین ( 66 ) و لوتئولین ( 68 ) [ 80 ، 81 ] ، سایر فنلیك ها از جمله 3،4-دی هیدروکسی فنیل اتیل-4-فرمیل-3-فرمیل متیل-4-هگزنوات ( 139 ) و 4-هیدروکسی فنیل اتیل-4-فرمیل- 3-فرمیل متیل-4-هگزنوات ( 140 ) [ 75 ، 111 ] و ایزوکرومن ها ، یعنی 1-فنیل-6،7-دی هیدروکسی-ایزوکرومن ( 81) و 1- (3′-متوکسی-4′-هیدروکسی) فنیل-6،7-دی هیدروکسی-ایزوکرومن ( 82 ) [ 115 ] ، همچنین از برگ زیتون ، روغن و EVOO گزارش شده است. یک دی گالاکتوزید یک دیستر پلی اشباع نشده گلیسرول ( 135 ) نیز از روغن زیتون جدا شد [ 67 ].

2.5 ساختار چوب

بسیاری از متابولیت های ثانویه مهم از چوب زیتون گزارش شده اند . لیگستروساید ( 2 ) ، یکی از اجزای اصلی میوه و دانه های زیتون ، نیز در چوب وجود دارد [ 76 ]. پرز-بونیلا و دیگران اولئوروپئین -3 isolated ′ – متیل اتر ( 7 ) ، 7 ′ – S- هیدروکسی الوروپین ( 36 ) ، اولئوروپئین -3′- O – β – D- گلوکوپیرانوزید ( 8 ) ، لیگستروسید -3′- O – β -D -گلوکوپیرانوزید ( 9 ) ، جاسپولیوزید ( 33 ) ، جاسپولیانوزید ( 34 ) و ایزوژاسپولیوزید A ( 35)) از بخش استات اتیل چوب زیتون [ 116 ]. یک گلیکوزید ایریدوئید ، اسید 7-دئوکسیلوگانیک ( 42 ) ، از عصاره اتیل استات چوب زیتون جدا شد [ 47 ]. یک ترکیب جدید معروف به اسید اولئانولیک دمتیل ( 106 ) از ساقه زیتون گزارش شده است [ 117 ].

3. کاربردهای سنتی و معاصر

زیتون دارای تعدادی استفاده سنتی و معاصر در پزشکی است. برخی از کاربردهای مثال زدنی آن در زیر آورده شده و برخی دیگر در خلاصه شده استجدول 2زیتون به طور گسترده ای در طب سنتی برای طیف وسیعی از بیماری ها در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. پوست ، میوه ها ، برگها ، چوب ، دانه ها و روغن آن به اشکال مختلف ، به تنهایی یا گاهی در ترکیب با گیاهان دیگر استفاده می شود. روغن دانه ها به صورت خوراکی به عنوان ملین مصرف می شود و همچنین به عنوان مرهم برای التهاب از خارج استفاده می شود [ 118 ]. جوشانده های برگ و میوه خشک به صورت خوراکی برای درمان اسهال ، عفونت های دستگاه تنفسی و دستگاه ادراری ، بیماری های معده و روده و به عنوان پاک کننده دهان استفاده می شود [ 119 ]. استفاده مداوم از روغن زیتون برای جلوگیری از ریزش مو نیز مفید است [ 120] در جزایر قناری ، تزریق تهیه شده از برگ زیتون به صورت خوراکی به عنوان فشار خون پایین انجام می شود در حالی که از طریق رکتوم برای بواسیر انجام می شود [ 121 ، 122 ]. در آفریقای شرقی تزریق پوست درخت زیتون پس از خیساندن برای کل شب برای آلودگی کرم نوار صورت می گیرد [ 123 ]. در یونان از عصاره آب گرم برگ زیتون به صورت خوراکی برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود [ 124 ]. در ایتالیا ، عصاره روغن اساسی میوه به صورت خوراکی برای درمان لیتیاز کلیه مصرف می شود. این ماده برای درمان سوختگی ، سنگ معدن و روماتیسم و ​​تقویت گردش خون از خارج استفاده می شود [ 125 ]. تزریق برگهای تازه نیز به عنوان ضد التهاب مصرف می شود [ 126] تنتور برگ زیتون در ایتالیا به عنوان تب مایع گرفته می شود [ 127 ] و از خارج به عنوان نرم کننده ناخن های رشد کرده و ترمیم کننده اپیتلیوم استفاده می شود [ 128 ]. در ژاپن از برگ زیتون به صورت خوراکی برای بیماری های معده و روده استفاده می شود و از روغن اساسی آن به صورت خوراکی برای یبوست و درد کبد استفاده می شود [ 119 ].

جدول 2

کاربردهای سنتی و معاصر زیتون .

S. شماره قسمت / آماده سازی مورد استفاده بیماری / استفاده ارجاع
1 برگها و میوه ها / تزریق و اشباع افت قند خون ، افت فشار خون 142 ]
2 جوشانده یا دم کرده میوه ها و برگ ها ضد دیابت 140 ]
3 روغن زیتون + آب لیمو برای درمان سنگ صفرا 139 ]
4 روغن دانه ها / خوراکی مصرف می شود ملین 118 ]
5 جوشانده های برگ خشک و میوه / استفاده خوراکی اسهال ، عفونت های دستگاه تنفسی و ادراری 119 ]
6 روغن زیتون / روی پوست سر مالیده شود برای جلوگیری از ریزش مو 120 ]
7 عصاره جوشانده برگ تازه / خوراکی مصرف شود برای درمان آسم 124 ]
8 عصاره آب پز برگ خشک / خوراکی مصرف شود برای درمان فشار خون بالا 131 ، 258 ]
9 عصاره برگها در آب داغ است ادرار آور 130 ]
10 روغن زیتون اعمال شده روی اندام های شکسته 132 ]
11 تزریق برگ / استفاده خوراکی تب بر 127 ]
12 میوه زیتون پاک کننده پوست 133 ]
13 تزریق برگ / استفاده خوراکی ضد التهاب ، مقوی 258 ]
14 آماده سازی برگ برای درمان نقرس 134 ]
15 برگ O . یوروپا ضد باکتری 135 ]
16 جوشانده برگها ضد دیابت ، فشار خون بالا 138 ]
17 میوه و برگ بواسیر ، روماتیسم و ​​گشاد کننده عروق 136 ]
18 دم کرده برگ درمان عفونت چشم 137 ]

روغن زیتون به صورت خوراکی برای درمان فشار خون و تحریک ، به عنوان یک ملین و ضد عفونی کننده در ایالات متحده مصرف شده است [ 129 ]. عصاره جوشانده برگ های تازه یا خشک به صورت خوراکی برای درمان آسم [ 124 ] و فشار خون بالا و القا di ادرار گرفته می شود [ 130 ، 131 ]. این روغن به صورت خارجی بر روی اندام های شکسته استفاده می شود [ 132 ] و همچنین میوه به عنوان پاک کننده پوست شناخته می شود [ 133 ]. دم کرده برگ به صورت خوراکی برای کاهش تب [ 127 ] و به عنوان مقوی ضد التهاب مصرف می شود [ 126 ]. آماده سازی برگ زیتون به عنوان یک درمان رایج برای نقرس در داروهای قومی مدیترانه استفاده می شود [ 134 ]. برگ اززیتون در طب عامیانه تونس به عنوان درمانی برای بسیاری از انواع التهاب و عفونت های باکتریایی مانند التهاب لثه ، اوتیت ، ورم استخوان و سرفه استفاده می شود [ 135 ]. از میوه ها و برگهای زیتون برای درمان بواسیر و روماتیسم و ​​به عنوان اتساع دهنده عروق در اختلالات عروقی استفاده می شود [ 136 ]. از دم کرده برگ به عنوان مرهم برای درمان عفونت چشم یا به عنوان دهان شویه برای تسکین گلودرد استفاده می شود [ 137 ]. عصاره آب گرم برگهای تازه زیتون به صورت خوراکی برای درمان فشار خون و القا di ادرار در برزیل مصرف می شود [ 131 ]. از جوشانده برگها در مراکش برای درمان فشار خون و دیابت استفاده می شود [ 138] روغن زیتون با آب لیمو مخلوط می شود و برای درمان سنگ صفرا استفاده می شود [ 139 ]. از جوشانده یا دم کرده میوه ها و برگها در فلسطین برای درمان دیابت استفاده می شود [ 140 ، 141 ]. در الجزایر از میوه ها و برگهای زیتون برای بهبود دیابت و فشار خون بالا استفاده می شود [ 142 ].

4. داروسازی

4.1 فعالیت های ضد دیابت

استفاده قومی پزشکی زیتون در درمان دیابت در چندین مطالعه تجربی تأیید شده است (به طور خلاصه درجدول 3) این گیاه توسط پزشکان محلی برای درمان دیابت استفاده شده است. العزاوی و الحمدانی پیشنهاد کردند که بیماران ضد دیابت ممکن است با آنتی اکسیدان های خوب درمان شوند زیرا تسکین استرس اکسیداتیو باعث کاهش سطح گلوکز خون می شود. بنابراین آنها خرگوشهای دیابتی آلوکسان قند خون را با اولئوروپین ، یک ماده آنتی اکسیدانی قدرتمند که به مقدار زیاد در برگ و میوه زیتون وجود دارد ، درمان کردند تا استرس اکسیداتیو آنها کاهش یابد. خرگوشهای دیابتی تا 16 هفته با اولوروپین (20 میلی گرم / کیلوگرم وزن بدن) تحت درمان قرار گرفتند. پس از درمان مشاهده شد که سطح گلوکز خون همراه با بسیاری از آنتی اکسیدان ها به مقادیر نزدیک به خرگوش های کنترل کننده طبیعی برگردانده شد. این مطالعه اثرات اولئوروپئین به عنوان یک عامل ضد قند خون و آنتی اکسیدان را اثبات کرده است [ 143 ].

جدول 3

فعالیت های ضد دیابت زیتون .

S. شماره قسمت / نوع عصاره / ترکیب بیماری / سنجش مدل حیوانات دوز موثر داروی مرجع ارجاع
1 بیوفنول برگ زیتون (اولوروپین + هیدروکسی تیروزول) بهبود حساسیت به انسولین مردان میانسال دارای اضافه وزن 58.8 میلی گرم 151 ]
2 عصاره آبی برگها سنجش ضد دیابت موشهای دیابتی ناشی از استرپتوزوتوسین 200 میلی گرم در کیلوگرم متفورمین 259 ]
3 اسید اولئانولیک پیشگیری از نوروپاتی دیابتی موش های Sprague Dawley 60 میلی گرم در کیلوگرم استرپتوزوتوسین 149 ]
4 عصاره اتانولی برگ فعالیت ضد دیابت موشهای صحرایی نر بالغ ویستار 0.5 گرم در کیلوگرم گلی بن کلامید 146 ]
5 اولوروپئین و هیدروکسی تیروزول فعالیت های ضد دیابت و آنتی اکسیدان موش نر بالغ ویستار 16 میلی گرم در کیلوگرم ترولوکس 145 ]
6 اولوروپین اثر کاهش قند خون و آنتی اکسیدان خرگوش نر نیوزیلندی 20 میلی گرم در کیلوگرم آلوکسان 143 ]
7 اسید اولئانولیک فعالیت ضد قند خون درونکشتگاهی اولوروپین 144 ]
8 اسید اولئانولیک متیل مهار α-آمیلاز و لیپاز درونکشتگاهی اولوروپین 117 ]

اعتقاد بر این بود که اثرات ضد دیابتی زیتون صرفاً به دلیل گلیکوزید سکوئیریدوئید اصلی ، اولوروپین ( 1 ) است که در قسمتهای مختلف آن وجود دارد. Sato و همکاران اسید اولئانولیک نامگذاری شده ( 105 ) را جدا کرده و نشان داد که این ماده برای TGR5 (اولین گیرنده سطح سلول فعال شده توسط اسیدهای صفراوی) ، عضوی از گیرنده های همراه پروتئین G ، آگونیست است و به طور قابل توجهی سطح گلوکز و انسولین سرم را در موش های تغذیه شده کاهش می دهد. با رژیم غذایی پرچرب و همچنین تحمل گلوکز افزایش یافته است. آنها بر اساس یافته های خود پیشنهاد کردند که هر دو اولئوروپئین ( 1 ) و اولئانولیک اسید ( 105 ) مسئول اثرات ضد دیابت برگ زیتون هستند [ 144] بعداً یافته های Al-Azzawie و Alhamdani با مطالعه اثرات ضد دیابت و آنتی اکسیدان اولوروپین ( 1 ) و هیدروکسی تیروزول ( 84 ) ، جدا شده از برگهای زیتون پشتیبانی شد، در موشهای دیابتی ناشی از آلوکسان – سایپرز ، باشگاه دانش موش ها از هایپرگلیسمی ، افزایش پراکسیداسیون لیپید ، هایپرکلسترولمی و تخلیه فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان رنج می بردند. پس از تجویز عصاره های غنی از اولئوروپئین و هیدروکسی تیروزول با تقریباً 16/8 میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن از هر ترکیب به مدت چهار هفته ، سطح کلسترول و گلوکز سرم در موش های دیابتی به طور قابل توجهی کاهش یافته و فعالیت های آنزیمی آنتی اکسیدانی بازیابی شدند. پیشنهاد شد که اثر ضد دیابتی اولوروپئین و هیدروکسی تیروزول ممکن است به دلیل توانایی آنها در مهار استرس اکسیداتیو باشد که به طور گسترده ای با عوارض پاتولوژیک دیابت مرتبط است [ 145 ].

یک مطالعه مقایسه ای برای بررسی اثر عصاره برگ زیتون در موشهای صحرایی معمولی و دیابتی انجام شد. دیابت با تزریق استرپتوزوتوسین در موش صحرایی ایجاد شد. موش به صورت خوراکی با برگ زیتون عصاره در دوزهای مختلف 100، 250 اجرا شد و 500 mg / kg وزن بدن، در حالی که مواد مخدر مرجع، گلی بن کلامید، با دوز 600 داده شد  μ گرم / کیلوگرم برای 14 روز. اثر ضد دیابت عصاره قوی تر از داروی مرجع ، گلی بن کلامید بود. جالبتر اینکه ، این عصاره ها علاوه بر کاهش گلوکز سرم ، کلسترول تام ، اوره ، اسید اوریک ، تری گلیسیرید و کراتینین ، سطح انسولین سرم را در موشهای دیابتی و نه در موشهای طبیعی افزایش می دهد. این مطالعه پیشنهاد کرده است که عصاره برگ زیتون ممکن است به عنوان یک ماده ضد دیابت استفاده شود [ 146] این مطالعات اثر عصاره برگ زیتون و اولئوروپئین را بر دیابت نشان داد اما مکانیسم های سلولی این اثرات را که مسئول کنترل سطح گلوکز خون هستند ، از جمله اثرات آن بر ترشح انسولین و هر گونه ارتباط با حالت ردوکس سلولی را توضیح نداد. Cumaoğlu و همکاران اثرات عصاره برگ زیتون بیو فنلیک (OLE) و اولوروپین ( 1 ) بر استرس اکسیداتیو داخل سلولی ، آپوپتوز ، نکروز و عملکرد ترشح انسولین در رده سلولی INS-1 را بررسی کرد. سلول به H قرار گرفتند 2 O 2به مدت 45 دقیقه که منجر به یک ترشح انسولین تحریک شده از طریق گلوکز ، افزایش مرگ سلولهای آپوپتوتیک و نکروتیک ، مهار فعالیت گلوتاتیون پراکسیداز (GPx) و تحریک فعالیت کاتالاز که با افزایش تولید داخل سلول سلولهای اکسیژن واکنش پذیر (ROS) همراه بود ، شد. این سلول ها سپس با OLE و مرجع ، اولئوروپین تحت درمان قرار گرفتند. هر دو بهبود مرگ سلولی تا حدی نکروزه و آپوپتوز و نسل ROS مهار و ترشح انسولین در ساعت بهبود یافته 2 O 2 سلول -exposed. نتایج نشان داد که اولئوروپئین تأثیر برجسته تری در ترشح انسولین نسبت به OLE دارد [ 147 ]. این احتمالاً به دلیل وجود بیوفنولهای دیگر در OLE بود که خصوصیات اولوروپئین را که ممکن است به تنهایی بیان کند ، سرکوب می کند.148 ]

یک ترکیب جدید از ساقه زیتون گزارش شده است که ایزومر اسید اولئانولیک است ( 105 ) و به عنوان اسید اولئانولیک دمتیل شناخته شده است ( 106 ). این ترکیب فعالیت های مهاری بسیار خوبی را در شرایط in vitro علیه آنزیم های α-آمیلاز و لیپاز به نمایش گذاشت [ 117 ]. اخیراً ، تأثیر اسید اولئانولیک بر نوروپاتی دیابتی ناشی از استرپتوزوتوسین در موش صحرایی Sprague Dawley مورد مطالعه قرار گرفته است [ 149] موش ها به دو گروه کنترل و دیابتی تقسیم شدند و روزانه با دوزهای 20 ، 40 و 60 میلی گرم در کیلوگرم اسید اولئانولیک تا چهار هفته تحت درمان قرار گرفتند. نتایج نشان داد که 60 میلی گرم در کیلوگرم دوز اسید اولئانولیک فعال تر است که باعث کاهش استرس اکسیداتیو در کلیه ها و مهار تغییرات ناشی از نوروپاتی می شود. اسید اولئانولیک ثابت کرد که از طریق مکانیسم های متعدد ، یعنی مکانیسم آنتی اکسیدانی ، از طریق مهار تولید محصولات نهایی پیشرفته گلیاس ، و ترشح انسولین عمل می کند. القراوی و همکاران اثر عصاره یخ زده برگ زیتون را بر روی محور هیپوفیز-تیروئید در موش صحرایی بررسی کرد و نشان داد که هورمونهای تیروئید به نوبه خود سطح کلسترول و قند را کاهش می دهند [ 150 ].

یک آزمایش متقاطع کنترل شده با پلاسبو در نیوزیلند برای ارزیابی اثر مکمل با بیوفنول برگ زیتون بر عملکرد انسولین و عوامل خطر قلبی عروقی در مردان دارای اضافه وزن میانسال انجام شد. 46 شرکت کننده برای دریافت کپسول عصاره برگ زیتون یا دارونما به مدت 12 هفته انتخاب شدند. نتایج به این نتیجه رسید که مکمل OLE (عصاره برگ زیتون) منجر به بهبود 15 درصدی حساسیت به انسولین در مقایسه با دارونما می شود. با این حال ، هیچ تاثیری بر مشخصات چربی ، فشار خون سرپایی ، ترکیب بدن یا عملکرد کبد مشاهده نشد [ 151 ].

4.2 فعالیت های ضد سرطان

ترکیبات europaea است O. فعالیت های ضد سرطان بسیار خوب بر روی انواع مختلفی از سرطان [نشان داده اند 152 ]. فعالیت های ضد سرطانی زیتون در خلاصه شده استجدول 4. خوان و همکاران فعالیت های ضد پرولیفراتیو و آپوپتوتیک اریتروادیول ( 101 ) در سلولهای HT-29 سرطان روده بزرگ انسان را بررسی کرد [ 153 ]. این رشد سلول را بدون هیچ گونه سمیت در محدوده غلظت 100 میکرومولار در سلولهای آدنوکارسینومای روده بزرگ مهار می  کند. به همین ترتیب ، مطالعاتی روی آب و عصاره متانولی برگ زیتون علیه سلولهای سرطانی و اندوتلیال انجام شده است. این عصاره های خام مهار تکثیر سلولی آدنوکارسینومای پستان انسان (MCF-7) ، سرطان مثانه انسان (T-24) و اندوتلیال مویرگی مغز گاو (BBCE) شدند. با تجزیه و تحلیل شیمیایی شیمیایی این عصاره ها ، اولئوروپئین به همراه سایر فنولیک ها و فلاونوئیدها ، فراوان ترین ترکیب بود. سپس ترکیبات خالص جدا شده لوتئولین 7-O- glucoside ( 64 ) ، اولئوروپئین ( 1 ) ، hydroxytyrosol ( 84 ) ، و هیدروکسی سیروزول استات ( 88 ) نیز مورد آزمایش سلولی قرار گرفتند. نتیجه گیری شد که به صورت خالص ، این ترکیبات در غلظت های کم فعال هستند [ 154 ].

جدول 4

فعالیت های ضد سرطانی زیتون .

S. شماره قسمت / نوع عصاره / ترکیب خط سلولی استفاده شده است فعالیت داروی مرجع ارجاع
1 اسید ماسلینیک رده سلول سرطان روده بزرگ انسان HT29 فعالیت وابسته به دوز هیدروکسی تیروزول 161 ]
2 هیدروکسی سیروزول و هیدروکسی سیروزیل لورات رده سلولی مونوسیتوئید انسانی بهترین 2 O 2 158 ]
3 اسید اولئانولیک رده سلولی هپاتومای انسانی HepG2 خوب 157 ]
4 عصاره متانولی برگ رده سلولی لوسمی انسانی فعالیت زیاد 5-برومودئوکسیوریدین 156 ]
5 اریترودیل ، اوواول ، اسید اولئانولیک و اسید ماسلینیک MCF-7 رده های سلولی سرطان پستان انسان فعالیت زیاد ترولوکس 155 ]
6 آب و عصاره متانولی برگ زیتون آدنوکارسینومای پستان انسان (MCF-7) ، سرطان مثانه انسان (T-24) و اندوتلیال مویرگی مغز گاو (BBCE) خوب FGF-2 154 ]
7 عصاره آبی برگها MKN45 (سرطان معده) ، MFC7 (سرطان پستان) ، NCI-H460 (سرطان ریه) ، HCT116 (سرطان روده بزرگ) خوب MTT 171 ]
8 عصاره برگ زیتون MKN45 ، HCT116 ، NCI-H460 و MCF7 خوب 171 ]
9 اریترویدول سلولهای آدنوکارسینومای انسانی HT-29 فعالیت وابسته به دوز کاسپاز 3 153 ]
10 اسید ماسلینیک رده سلول سرطان روده بزرگ انسان HT29 فعالیت وابسته به دوز هیدروکسی تیروزول 160 ]
11 عصاره فنلیک های روغن زیتون ویرجین سلولهای سرطانی روده بزرگ انسان HT115 فعالیت وابسته به دوز 260 ]
12 اولوروپین سلولهای سرطان دهانه رحم انسانی HeLa خوب 261 ]

Allouche و همکاران اثرات بررسی شده اریتروادیول ( 101 ) ، اوواول ( 102 ) ، اسید اولئانولیک ( 105 ) و اسید ماسلینیک ( 104 ) بر سمیت سلولی ، آپوپتوز ، تکثیر سلولی ، چرخه سلولی ، گونه های اکسیژن فعال (ROS) و آسیب DNA اکسیداتیو بر MCF انسان -7 رده سلول سرطان پستان. نتایج نشان داد که اریترودیول ، اوواول ، و اسید اولئانولیک دارای اثر سیتوتوکسیک قابل توجهی هستند و تکثیر را به صورت وابسته به دوز و زمان مهار می کنند. تمام این ترکیبات در برابر آسیب اکسیداتیو DNA با غلظت 10 میکرومولار محافظت می شوند  . نتایج کلی نشان داد که تری ترپن های گفته شده دارای دفاع طبیعی قابل توجهی در برابر سرطان پستان انسان هستند [ 155] عصاره اتانولی برگ یک گیاه زیتون لبنانی بر روی رده سلولی سرطان خون انسان مورد آزمایش قرار گرفت. سمیت سلولی غلظت های مختلف این عصاره نیز تعیین شد. WST-1 کیت تکثیر و [ 3 ] H روش اختلاط -thymidine برای استفاده از روش antiproliferation استفاده شد. عصاره با القای آپوپتوز فعالیت وابسته به غلظت را نشان داد. فعالیت آنتی اکسیدانی عصاره نیز با روش مهار DPPH تعیین شد [ 156 ]. اثرات ضد توموری اسید اولئانولیک ( 105 ) اخیراً هم در شرایط in vitro و هم در داخل بدن بررسی شده است. سلولهای HepG2 برای ایجاد تومورهای پیوند شده به صورت زیر جلدی به موش تزریق شدند. اسید اولئانولیک از طریق القای آپوپتوز و توقف چرخه سلولی هم در تومورهای پیوندی و هم در سلولهای HepG2 اثر مهاری بر کارسینوم سلولهای کبدی به نمایش گذاشت. نتایج نشان داد که اسید اولئانولیک فعالیت ضد توموری قابل توجهی در کارسینوم سلولهای کبدی هم در مدلهای in vitro و هم در داخل بدن دارد [ 157 ]. اخیراً ، بوراتینی و همکاران اثرات هیدروکسی تیروزول و لورات هیدروکسی سیروزول استر آن را در سلولهای U937 ، یک رده سلول مونوسیتوئید انسانی ، و در میوبلاست C2C12 (مدل سلول عضلانی تکثیر کننده موش) پس از القای مرگ آپوپتوز بررسی کرد. H 2 O 2در غلظت های شناخته شده برای القا آپوپتوز استفاده شد. نتایج نشان داد که laurate به هیدروکسی دارای اثر آنتی اکسیدانی محافظ بیشتری در برابر H 2 O 2 درمان از هیدروکسی [ 158 ]. تأثیر بیوفنل های برگ زیتون مانند اولئوروپئین (OLP) و هیدروکسی تیروزول (HT) بر رشد تومور در سرطان پستان مورد مطالعه قرار گرفت. مشاهده شد که درمان با 150 و 225 میلی گرم در کیلوگرم در روز OLE به طور قابل توجهی باعث کاهش حجم و وزن تومور می شود [ 159 ].

اسید ماسلینیک ( 104 ) ، تری ترپنوئید گزارش شده از برگ و میوه زیتون ، یک ماده ضد توموری است که خواص ضد تکثیر قوی در برابر سلولهای سرطانی روده بزرگ HT29 را نشان می دهد [ 160 ]. این سطح پروتئین های ساختاری لازم برای حفظ ساختار و عملکرد سلول را تحت تأثیر قرار می دهد و رشد سلول را با توقف چرخه سلولی G1 مهار می کند ، که این نشان دهنده پتانسیل درمانی آن در درمان سرطان روده بزرگ است [ 161 ، 162 ].

اولوروپین ( 1 ) ، برجسته ترین ترکیب فنلی موجود در درخت زیتون ، برای فعالیت آن در سلولهای آدنوکارسینومای روده بزرگ انسان (HT-29) در مقایسه با محصول هیدرولیز آن هیدروکسی تیروزول ( 84 ) ارزیابی شده است تا مکانیسم های اصلی عمل را روشن کند. از روش سولفورودامین B (SRB) برای تشخیص تکثیر سلولی در حالی که از روش فلوسیتومتری و وسترن بلات جهت ارزیابی آپوپتوز و تغییرات در تنظیم HIF-1 α و p53 استفاده شد ، استفاده شد. نتایج مهار رشد سلول نشان داد که هیدروکسی تیروزول از اولوروپین فعال تر است اما در مورد جمعیت آپوپتوتیک و اولئوروپئین افزایش قابل توجهی نشان می دهد. نتایج نشان داد که اولئوروپئین رشد را محدود کرده و باعث آپوپتوز در سلولهای HT-29 از طریق می شودفعال سازی مسیر p53 با سازگاری پاسخ HIF-1 α به هیپوکسی [ 163 ]. اولئوروپئین ( 1 ) و OLE برای اثرات آنها بر روی لنفوسیت های غیرتحریکی مورد مطالعه قرار گرفتند. مشاهده شد که هیچ گونه اثر سیتوتوکسیک ایجاد نمی کند اما دارای یک اثر تحریک کننده است و باعث تکثیر زیاد در لنفوسیت ها به روشی وابسته به غلظت می شود [ 164 ].

4.3 فعالیت های ضد میکروبی

زیتون به عنوان یک درمان عامیانه برای درمان بسیاری از اختلالات عفونی منشاial باکتریایی ، قارچی و ویروسی استفاده شده است. چندین مطالعه در گذشته با اعتبار سنجی پتانسیل ضد میکروبی و ضد ویروسی زیتون انجام شده است (خلاصه شده درجدول 5) [ 165 ] کوبو و همکاران یک سری از آلدهیدهای α ، β- غیر اشباع β- زنجیره ای طولانی را از میوه زیتون و عطر و طعم روغن آن برای فعالیت های ضد میکروبی مشخص کرده و آنها را در برابر طیف وسیعی از میکروب ها فعال می داند [ 166 ]. پریرا و همکاران عصاره های مختلف زیتون سفره ای از پرورش دهندگان مختلف پرتغال را از نظر توانایی ضد میکروبی آزمایش کرد و دریافت که علاوه بر داشتن پتانسیل آنتی اکسیدانی خوب ، فنلیک های زیتون دارای فعالیت ضد میکروبی خوبی هستند که نشان می دهد این زیتون های میز ممکن است کاندیداهای خوبی در برابر باکتری های مسئول عفونت های دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی انسان باشند [ 167 ]

جدول 5

فعالیت های آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی زیتون .

S. شماره قسمت / نوع عصاره / ترکیب سنجش فعالیت داروی روش / مرجع ارجاع
1 عصاره برگها آنتی اکسیدان بالا اکسیداسیون سویا در زیر مایکروویو 213 ]
2 تزریق برگ زیتون آنتی اکسیدان خوب رادیکال های هیدروکسیل و 2،2-دی فنیل-1-پیکریلیدرازیل (DPPH) 196 ]
3 عصاره اتانولی برگ آنتی اکسیدان بالا رادیکال های DPPH 197 ]
4 میوه زیتون آنتی اکسیدان خوب رادیکال های DPPH 199 ]
5 بخشهای فرار برگها ضد باکتری و ضد قارچ متوسط ​​تا زیاد روش رقت میکروسل / DMSO 175 ]
6 عصاره آبی برگها ضد میکروبی قابل توجه روش انتشار دیسک کاغذ / اریترومایسین 174 ]
7 عصاره استون برگ ضد باکتری خوب روش انتشار دیسک کاغذ / اولوروپین 172 ]
8 میوه و برگ آنتی اکسیدان خوب رادیکال های DPPH 136 ]
9 تفاله زیتون آنتی اکسیدان عالی ویتامین سی 211 ]
10 Alperujo (زباله زیتون) ضد میکروبی خوب اسید سرنگیک 177 ]
11 مواد فرار میوه های زیتون ضد باکتری و ضد قارچ در حد متوسط آمفوتریسین ، لووفلوکساسین 181 ]
12 عصاره آبی برگها آنتی اکسیدان خوب ترولوکس 208 ]
13 عصاره برگ آنتی اکسیدان خوب رادیکال های DPPH 200 ]
14 محلول های آبی زیتون سفره ضد باکتری و ضد قارچ خوب استرپتومایسین ، اکسی تتراسایکلین 178 ]
15 عصاره برگها استرس آنتی اکسیدانی در حد متوسط روش MTT / اولوروپین 147 ]
16 اسید ماسلینیک ضد انگلی وابسته به دوز فلوراید فنیل متان سولفونیل 182 ]
17 عصاره خشک زیتون سفره ای آنتی اکسیدان خیلی خوب ترولوکس 204 ]
18 عصاره استون برگ زیتون + اولوروپین ضد باکتری خیلی خوب اولوروپین 172 ]
19 عصاره برگ آنتی اکسیدان و ضد میکروبی عالی اولوروپین 173 ]
20 آلیكوپن اولئوروپئین ، 3،4-DHPEA-EA و 3،4-DHPEA-EDA آسیب آنتی اکسیداتیو به گلبول های قرمز خوب هیدروکسی تیروزول 207 ]
21 عصاره برگ با مقاومت بالا ضد میکروبی عالی 170 ]
22 زیتون رقم Dhokar آنتی اکسیدان خوب رادیکال های DPPH 201 ]
23 عصاره برگ آبی آنتی اکسیدان و ضد میکروبی خوب رادیکال های DPPH / استرپتومایسین 171 ]
24 عصاره برگ آنتی اکسیدان و ضد میکروبی وابسته به دوز اسید اسکوربیک 171 ]
25 فنلیک هایی که با تیمار هیدروترمال هرس درخت زیتون آزاد می شوند آنتی اکسیدان خوب ترولوکس 205 ]
26 عصاره برگ آنتی اکسیدان خوب ترولوکس 262 ]
27 عصاره آبی برگها ضد قارچ بهترین اولوروپین 179 ]
28 عصاره آبی برگها ضد میکروبی خوب 167 ]
29 فرم دیالدیدیک اسید دکربوکسی متیل النولیک ضد میکروبی از اولوروپین قدرتمندتر است هیدروکسی تیروزول 168 ]
30 برگها با فرمولاسیون های مس پاشیده می شوند آنتی اکسیدان فعالیت کم به دلیل کاهش محتوای فنلی α -توکوفرول و اسید گالیک 206 ]
31 عصاره اتانولیک آبی فعالیت آنتی اکسیدانی خوب α -توکوفرول و اسید گالیک 198 ]
32 آلدئیدهای آلیفاتیک از میوه زیتون ضد قارچ و آنتی الاستاز فعال به جز Candida spp. میکونازول 180 ]
33 زیتون سفره ای از پرتغال آنتی اکسیدان و ضد میکروبی فعال به جز Candida spp. α -توکوفرول ، TBHQ ، آمپی سیلین و سیکلوهگزیمید 263 ]
34 عصاره برگ ، میوه و دانه آنتی اکسیدان بالا ترولوکس 202 ]
35 اولوروپئین ، هیدروکسی تیروزول و تیروزول آنتی اکسیدان بالا ویتامین E ، BHT 185 ]
36 α ، آلدئیدهای غیر اشباع α با β ، زنجیره بلند از میوه زیتون ضد میکروبی فعالیت طیف گسترده 166 ]
37 فنولیک های آسیاب روغن زیتون آب را هدر می دهند آنتی اکسیدان خوب 2،3-ترت-بوتیل-4-هیدروکسیانیزول ، اسید اسکوربیک L 192 ]
38 اسید ماسلینیک آنتی اکسیدان خوب سیلیمارین 193 ]
39 EVOO آنتی اکسیدان خوب متیل لینولئات 191 ]
40 فنولیک ها آنتی اکسیدان خوب اسید اسکوربیک 195 ]

مشاهده شد که آب نمک زیتون دارای فعالیت ضد میکروبی در برابر تخمیر اسید لاکتیک است. مطالعه ای برای بررسی فعالیت ضد میکروبی آنها طراحی شده است. نمونه های این آب نمک زیتون توسط HPLC ، طیف سنجی جرمی یونیزاسیون الکترو اسپری و مطالعات طیف سنجی NMR مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در میان ترکیبات شناسایی شده ، فرم دیالدیدیک اسید دکربوکسی متیل النولیک مرتبط با هیدروکسی تیروزول ( 39 ) قوی ترین فعالیت باکتری های اسید ضد لاکتیک را نشان می دهد و وجود آن در آب نمک زیتون نیز مهار رشد این باکتری ها را در هنگام تخمیر زیتون توضیح می دهد [ 168 ]. عصاره اتانولی برگهای تازه زیتون در برابر Artemia salina آزمایش شد و مشخص شد که فعال است. دوز کشنده آن 164 pg / mL بود [169 ] سودجانا و دیگران عصاره برگ زیتون تجاری در برابر طیف وسیعی از میکروب ها (بررسی N = 122) با استفاده از آگار رقت و سوپ تکنیک میکرودایلوشن. نتایج نشان داد که عصاره برگ زیتون فقط در برابر Campylobacter jejuni ، Helicobacter pylori و Staphylococcus aureus فعال است و نشان می دهد که این یک ماده ضد میکروبی با طیف گسترده نیست [ 170 ]. ترکیبات فنلی برگ زیتون همچنین در برابر چندین میکروارگانیسم که عامل ایجادکننده عفونت روده و دستگاه تنفسی انسان هستند از جمله باکتریهای گرم مثبت ( باسیلوس سرئوس ، B. subtilis و استافیلوکوکوس اورئوس) مورد ارزیابی قرار گرفت.) ، باکتریهای گرم منفی ( سودوموناس آئروژینوزا ، اشریشیا کلی و کلبسیلا پنومونیه ) و قارچهایی از جمله کاندیدا آلبیکانس و کریپتوکوکوس نئوفرمنس . عصاره ها یک فعالیت ضد باکتریایی و ضد قارچی ترکیبی غیرمعمول را در غلظت های کم در برابر گونه های اعلام شده نشان می دهند که پتانسیل آنها را به عنوان مواد مغذی نشان می دهد [ 167 ]. عصاره برگ زیتون فعالیت ضد میکروبی نسبتاً بالایی در برابر سالمونلا تیفی موریوم ، اشریشیا کلی ، استافیلوکوکوس اورئوس ، باسیلوس سرئوس ، لیستریا مونوسیتوژنز وسودوموناس آئروژینوزا با استفاده از روش انتشار دیسک [ 171 ]. آزمایشگاهی در ضد میکروبی فعالیت آبی، استون، دی اتیل اتر، و عصاره اتیل الکل از برگ های زیتون در برابر تعدادی از میکروارگانیسم مورد بررسی قرار گرفت. عصاره آبی برگ زیتون هیچ اثر ضد باکتریایی در برابر میکروارگانیسم های آزمایش نداشت ، در حالی که عصاره استون باعث مهار چندین میکروارگانیسم از جمله سالمونلا انتریتیدیس ، کلبسیلا پنومونیه ، باسیلوس سرئوس ، اشریشیا کلی ، استرپتوکوکوس ترموفیل ، انتروکوکوس فکالیس و لاکتوباسیلوس بولگاریکوس [ 17] شد.] O.-H. لی و B.-Y. لی اثر ترکیبی فنولیک های برگ زیتون و ترکیبات جدا شده در برابر چندین سویه میکروبی را مطالعه کرد. نتایج نشان دهنده اجزای فعال به عنوان اولوروپین ( 1 ) و کافئین اسید ( 119 ) است و نتیجه گرفته شد که فنلیک های ترکیبی زیتون دارای اثر ضد میکروبی قابل توجهی بالاتر از فنل های جدا شده هستند [ 173 ]. مطالعات دیگری برای مشاهده فعالیت های ضد میکروبی عصاره برگ زیتون انجام شده است. اولوروپین موثرترین ترکیب در حالی بود که اسید سرینگیک غیرفعال یافت شد. عصاره آبی در مقابل باسیلوس سرئوس غیرفعال بود در حالی که عصاره استون فعال یافت شد [ 172 ، 174] بخشهای فرار از برگهای تازه و خشک سه کشت کننده زیتون تونسی مورد تجزیه و تحلیل GC-MS قرار گرفتند و فعالیت های ضد باکتریایی و ضد قارچی آنها مورد ارزیابی قرار گرفت. تمام بخشها فعالیتهای ضد باکتری و ضد قارچی قابل توجهی را نشان دادند ، اگرچه به دلیل تغییرپذیری ترکیب ، اختلافات زیادی در پاسخ کشت کنندگان مختلف به میکروارگانیسم ها وجود داشت [ 175 ]. مطالعه دیگری برای بررسی تأثیر عصاره الکلی زیتون بر روی سیستم ارتباط باکتریایی ، بیان شده به عنوان فعالیت سنجش حد نصاب ، طراحی شده است. این عصاره با استفاده از روش انتشار فنجان آگار ، برای فعالیت بیان شده توسط روش Chromobacterium violaceum مورد آزمایش قرار گرفت . عصاره زیتون برای فعالیت سنجش antiquorum فعال یافت نشد [ 176]

فعالیت های ضد باکتری و قارچی کش محلول های زیتون سفره عاری از نمک در برابر چندین میکروارگانیسم فیتوپاتوژنیک مورد ارزیابی قرار گرفت [ 177 ]. نتایج نشان داد که محلول های ذخیره سازی زیتون رسیده سیاه فعالیت ضد باکتریایی آشکاری را در برابر گونه های اروینیا ، کلاوی باکتر ، آگروباکتریوم و سودوموناس نشان می دهد در حالی که آب از زیتون سبز به سبک اسپانیایی را شستشو می داد چندان موثر نبود. این محلول ها همچنین فعالیت قارچ کش را در برابر گونه های Phytophthora ، Colletotrichum ، Alternaria ، Botrytis و Pestalotiopsis نشان دادند. این فعالیت ها مربوط به ترکیبات گلوتارآلدئید مانند فرم دیالدئیدی اسید دکربوکسی متیل النولیک در این محلول ها بود. این یافته ها حاکی از آن است که از پساب زیتون می توان در کشاورزی برای مدیریت آفات استفاده کرد [ 178 ]. فعالیت های ضد قارچی عصاره های آبی ، استون ، اتیل استات و متانولی برگ زیتون در 30 سویه مختلف قارچ با استفاده از روش انتشار دیسک بررسی شد. عصاره آبی بیشترین فعالیت را نشان داد و در برابر 10 سویه قارچی فعال بود. وقتی حساسیت مقایسه شد ، Alternaria parasiticus مقاوم ترین سویه بود در حالی که Alternaria wentii حساس ترین گونه بود [ 179] یک مطالعه برای ارزیابی فعالیت ضد قارچی برخی از آلدئیدهای آلیفاتیک [هگزانال ، غیر آنال ، ( E ) -2-هگزنال ، ( E ) -2-هپتنال ، ( E ) -2-اوکتنال ، ( E ) -2-غیرننال] از میوه زیتون در برابر سویه های مختلف Trichophyton mentagrophytes ، Microsporum canis و Candida spp. این ترکیبات همچنین از نظر توانایی آنها در مهار الاستاز ، یک عامل حدت ضروری برای استعمار درماتوفیت ها ، مورد آزمایش قرار گرفتند. آلدئیدها یک فعالیت طیف گسترده ای را نشان دادند و تمام گونه های آزمایش شده به جز Candida spp را مهار کردند . ( E ) -2-هشتم و ( E) -2-نننال فعالیت الاستاز را به روشی وابسته به غلظت مهار می کند [ 180 ]. نوع مشابهی از مطالعه نشان داده است که مواد فرار ارقام زیتون تونس (Chemlali و Neb Jmel) در برابر تعدادی از باکتری ها و قارچ ها فعال بودند [ 181 ]. اسید ماسلینیک ( 104 ) ، یک تری ترپنوئید پنتی سی سیلیک است که از میوه های فشرده شده زیتون به دست می آید ، در برابر تاکی زویتهای توکسوپلاسما گوندی مورد مطالعه قرار گرفته است . انگل هنگام درمان با اسید ماسلینیک مهار برخی از پروتئازها را به روشی وابسته به دوز نشان داد. این فعالیت پروتئاز توسط انگلی برای حمله سلول مورد نیاز است. از این رو ، اسید ماسلینیک می تواند عامل خوبی برای مهار این انگلی باشد [ 182] میکول و همکاران فعالیت ضد ویروسی عصاره تجاری برگ زیتون (LExt) و اولئوروپئین تشکیل دهنده اصلی آن در برابر ویروس سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی (VHSV) را توصیف کرد. هر دوی اینها فعالیت خوبی در برابر VHSV قبل از عفونت و همچنین در درمان پس از عفونت نشان دادند. هر دو عصاره برای سلامتی و محیط زیست بی خطر بودند ، بنابراین ممکن است به عنوان داروهای ضد ویروسی امیدوار کننده مورد استفاده قرار گیرند [ 183 ].

4.4 فعالیت های آنتی اکسیدانی

اکسیژن فعال و گونه های نیتروژن برای تأمین انرژی ، سیگنالینگ شیمیایی ، سم زدایی و عملکرد ایمنی ضروری هستند و به طور مداوم در بدن انسان تولید می شوند و مقدار آنها تحت تأثیر آنزیم های درون زا مانند سوپراکسید دیسموتاز ، گلوتاتیون پراکسیداز و کاتالاز با دقت کنترل می شود. با تولید بیش از حد این گونه های واکنش پذیر ، قرار گرفتن در معرض مواد اکسید کننده خارجی یا نقص در مکانیسم های دفاعی ، ممکن است به مولکول های زیستی با ارزش (DNA ، لیپیدها ، پروتئین ها) آسیب برسد [ 26 ]. این آسیب با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی ، سرطان و سایر بیماری های مزمن همراه است. از این رو ، آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از آسیب اکسیداتیو و بیماری های مزمن مورد نیاز هستند [ 184 ]. فعالیت های آنتی اکسیدانی زیتون به طور خلاصه در جدول 5. لو توتور و گدون فعالیت آنتی اکسیدانی اولوروپئین ، هیدروکسی تیروزول و تیروزول از برگهای زیتون را در مقایسه با ویتامین E و BHT بررسی کردند. اولئوروپئین و هیدروکسی تیروزول فعالیت آنتی اکسیدانی بالایی را نشان دادند در حالی که تیروزول نه فعالیت آنتی اکسیدانی و نه پروکسیدانی نشان داد [ 185 ]. اولوروپئین همچنین برای فعالیت آنتی اکسیدانی آن در شرایط in vitro با استفاده از روش شیمی لومینسانس مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قابل توجهی است [ 186] بعداً Fogliano و همکاران فعالیت های آنتی اکسیدانی دو روغن زیتون بکر حاصل از همان دسته زیتون را که با شرایط مختلف خرد کردن چکش پردازش شده اند ، ارزیابی کرد و دریافت که اثر روغن زیتون که تحت سرعت خرد کردن چکش بالاتر پردازش می شد ، بیشتر از دیگری بود [ 187 ]. در مطالعه دیگری ، فعالیت آنتی اکسیدانی ترکیبات فنلی مختلف جدا شده از برگهای زیتون مشخص شد. این ترکیبات شامل اولئوروپئین ، ورباسکوزید ، لوتئولین -7-گلوکوزید ، آپیژنین-7-گلوکوزید ، دیوسمتین-7-گلوکوزید ، لوتئولین ، دیوسمتین ، روتین ، کاتچین ، تیروزول ، هیدروکسی سیروزول ، وانیلین ، اسید وانیلیک و اسید کافئیک بود. در این میان ، فلاونوئیدهای روتین ، لوتئولین و کاتچین بیشترین فعالیت را در برابر رادیکال های ABTS نشان دادند [ 188]

بریانته و همکاران یک روش سریع برای انتقال بیولوژیکی عصاره برگ زیتون توسط یک آنزیم گرمافیل β- گلیکوزیداز بی حرکت روی کیتوزان برای بدست آوردن عصاره هایی با مقادیر زیاد هیدروکسی تیروزول پیشنهاد کرد. برای تأیید تغییر شکل ، عصاره های حاصل از نظر فعالیت آنتی اکسیدانی آنها در مقایسه با عصاره برگ اصلی زیتون ارزیابی شدند. مواد پاک کننده حاصل به دلیل وجود غلظت بالاتر بیوفنول های ساده ، فعالیت آنتی اکسیدانی بالاتری نسبت به عصاره منشا آنها نشان دادند [ 189 ]] نوع مشابهی از مقایسه مقایسه ای بین روغن های زیتون فوق بکر (EVOO) با درجات مختلف تخریب انجام شد. نتیجه گیری شد که EVOO با سطح تخریب کم 3 ′ ، 4′-DHPEA-EDA و محتوای پایین تر 3 ′ ، 4′-DHPEA نسبت به روغن های دارای سطح تخریب متوسط ​​و پیشرفته 3-5 برابر کارآمدتر است پاک کننده های DPPH و 2 برابر کارآمدتر به عنوان مهارکننده واکنش کاتالیز شده XOD نسبت به روغن های دارای سطح تخریب متوسط ​​و پیشرفته [ 190 ]. همچنین مطالعات مشابهی نیز بر روی EVOO انجام شده است که نشان می دهد ترکیب 3/4-DHPEA-EDA ترکیب مسئول خواص آنتی اکسیدانی EVOO بوده است [ 191] رانالی و همکاران با استفاده از استانداردهای مرجع با منشا طبیعی و مصنوعی ، که معمولاً به عنوان نگهدارنده های مواد غذایی استفاده می شود ، قدرت آنتی اکسیدان سازی فنولیک موجود در آبهای زائد آسیاب روغن زیتون را روشن کرد. نتایج نشان داد که بسیاری از فنلیک های موجود در پسماند کارخانه روغن زیتون دارای ظرفیت آنتی اکسیدانی خوبی هستند و می توانند جایگزین برخی از آنتی اکسیدان های مصنوعی با ایمنی کمتر شوند که برای نگهداری مواد غذایی از نظر صنعتی استفاده می شوند [ 192 ]. اثر ماسلینیک اسید ( 104 ) ، به دست آمده از تفاله زیتون ، بر میزان آسیب پذیری غشا پلاسما به پراکسیداسیون لیپید ، هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در داخل بدن در موش صحرایی بررسی شده است. نتیجه گیری شد که اسید ماسلینیک ممکن است مقداری مقاومت در برابر استرس اکسیداتیو در حیوانات ایجاد کند [ 193] غربالگری LC-MS زیتون های یخ زده از كشت كنندگان ایتالیایی همراه با مشخصات آنتی اکسیدانی آنها نشان دهنده تفاوت در رفتار آنتی اکسیدانی زیتون زراعت کنندگان مختلف [ 194 ]. در مطالعه مشابه ، اجزای فنلی زیتون توسط HPLC شناسایی و فعالیت های آنتی اکسیدانی جدا شده های مختلف در روغن آفتابگردان با اندازه گیری مقادیر پراکسید اندازه گیری شد [ 195 ].

فعالیتهای آنتی اکسیدانی قسمتهای مختلف زیتون در مطالعات مختلف با استفاده از رادیکالهای هیدروکسیل و 2،2-دی فنیل-1-پیکریلیدرازیل (DPPH) به عنوان مرجع ارزیابی شده است. این موارد شامل تزریق برگ زیتون [ 196 ] ، عصاره اتانولی برگ زیتون [ 197 ، 198 ] ، میوه و برگ زیتون [ 136 ، 199 ] ، عصاره آبی برگ زیتون [ 171 ، 200 ] و زیتون از زیتون داران Dhokar [ 201 ]] تمام عصاره ها فعالیت های آنتی اکسیدانی بسیار خوبی از خود نشان دادند. ترکیبات فنلی و فعالیت های آنتی اکسیدانی زیتون سفره ای از پرورش دهنده های مختلف پرتغال ، از جمله ، Trás-os-Montes e Alto Douro ، Galega ، Negrinha de Freixo ، Azeitona de Conserva Negrinha de Freixo زیتون ، و Azeitona de Conserva de Elvas e Campo Maior زیتون ، با استفاده از ترولوکس به عنوان مرجع مورد بررسی قرار گرفتند. همه عصاره ها فعالیتهای مهار رادیکال بسیار خوبی را نشان دادند که ثابت کرد آنها یک مکمل رژیم غذایی سالم هستند [ 167 ، 202 ]. در یک مطالعه متفاوت روغن های زیتون فوق بکر از انواع مختلف از جمله arbequina ، hojiblanca و picual گرفته شد و n-هگزان / اتانول (20: 80) عصاره برای فعالیت های مهار رادیکال خود با استفاده از DPPH (2،2-دی فنیل-1-پیکریلیدرازیل) ، ABTS (2،2′-آذینو-بیس (3-اتیل بنزتیازولین-6-سولفونیک اسید) ارزیابی شد )) ، فعالیتهای مهارکننده رادیکال هیدروکسیل ، پراکسید هیدروژن و آنیون سوپراکسید. نتایج نشان داد که EVOO از آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به روغن های زیتون خالص برخوردار هستند [ 203 ]. زیتون های تونس تحت آزمایش آنتی اکسیدان با استفاده از پروتکل ظرفیت آنتی اکسیدانی معادل ترولوکس (TEAC) قرار گرفتند و مشخص شد که ظرفیت آنتی اکسیدانی بین 212 و 462  میکرومولار TEAC / گرم وزن خشک است [ 204 ].

Conde و همکاران هرس زیتون را تحت تصفیه آب گرم مایع (LHW) و انفجار بخار (SE) قرار داد و متوجه شد که تصفیه آب گرم باعث ترشح ترکیبات فنلی در فاز آبی می شود. سرینگول و سرینگالدئید از فراوانترین ترکیبات فرار بودند و اولئوروپین ، هیدروکسی تیروزول ، سرینگالدئید و تیروزول فراوانترین فنولیک های شناسایی شده توسط HPLC بودند. عصاره ها فعالیت آنتی اکسیدانی امیدوار کننده ای را نشان دادند که به سختی تحت تأثیر درجه حرارت درمان قرار گرفت [ 205] به منظور محافظت از درختان در برابر بیماری های مختلف قارچی ، درختان زیتون در پرتغال با فرمولاسیون های مختلف مس پاشیده شدند. بعداً برگهای آن درختان از نظر طیف سنجی جذب اتمی از نظر میزان مس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. مشاهده شد که نمونه هایی با محتوای مس بیشتر ، از سطح ترکیبات فنلی کاهش یافته و در عوض ظرفیت مهار رادیکال کمتری دارند [ 206 ].

چهار ترکیب اصلی فنلی موجود در روغن زیتون ، یعنی هیدروکسی سیروزول ( 84 ) ، اولئوروپئین ( 1 ) ، هیدروکسی سیروزول-النولات ( 14 ) و 3،4-دی هیدروکسی فنیل اتانول-النولیک اسید دیالدئید ( 39 ) ، برای اثر محافظتی آنها بر RBC مورد بررسی قرار گرفت. در برابر آسیب اکسیداتیو. هر چهار ترکیب به طور قابل توجهی اثر محافظتی RBC را از آسیب اکسیداتیو به روشی وابسته به دوز نشان دادند [ 207 ]. Abaza و همکاران مطالعه ای را برای آزمایش اثر حلال استخراج بر فعالیت آنتی اکسیدانی انجام داد. فعالیت های آنتی اکسیدانی با استفاده از روش های DPPH و ABTS ارزیابی شد. نتایج نشان داد که متانول برای عصاره های دارای سطح بالای فلاوونوئیدها و فعالیت های آنتی اکسیدانی توصیه می شود [ 208] همچنین اثرات محافظتی عصاره برگ زیتون بر سمیت ژنی و آسیب اکسیداتیو در سلولهای خونی انسانی کشت شده مورد مطالعه قرار گرفته است. عصاره برگ زیتون در تمام دوزها هیچ تغییر قابل توجهی در سمیت ژنی ایجاد نمی کند. با این حال ، این افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی کل در پلاسما در شرایط آزمایشگاهی . عصاره اتانول در دوز 100 میلی گرم در لیتر باعث افزایش فعالیت محافظت از طریق افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی ، مهار رادیکال های آزاد و مهار استرس اکسیداتیو می شود [ 209] اثر رسیدن در فعالیت های آنتی اکسیدانی پرکارپ زیتون در یازده رقم مختلف زیتون رشد یافته در جنوب ایتالیا مورد بررسی قرار گرفت. سطح رونویسی ژرانیل جرانیل ردوکتاز همراه با بیوفنل ها و توکوفرول ها مورد مطالعه قرار گرفت و مشاهده شد که رابطه معکوس بین آنها وجود دارد. در مراحل رسیدن پرکارپ ، سطح توکوفرول به تدریج افزایش می یابد در حالی که سطح بیوفنل به طور قابل توجهی کاهش می یابد و تأیید خصوصیات قابل توجه آنتی اکسیدان ها در درختان رسیده زیتون ، از این رو ارزش غذایی آنها را تعیین می کند [ 210 ]. خواص آنتی اکسیدانی ترکیبات فنلی تفاله میوه زیتون از رقم chamlal در مقایسه با ویتامین C. پراکسید هیدروژن (H 2 O 2) ارزیابی شد) تستهای مهار و کاهش آهن برای تعیین فعالیتهای آنتی اکسیدانی انجام شد. تمام مواد آزمایش شده قدرت کاهشی شدیدی را به نمایش می گذارند. اثر محافظتی عصاره ها در برابر پراکسیداسیون لیپیدها و پروتئین ها نیز مورد بررسی قرار گرفت. تفاله زیتون برای محافظت از پراکسیداسیون لیپیدها فعالیت قابل توجهی نشان داد [ 211 ]. پتریدیس و همکاران فعالیت های آنتی اکسیدانی میوه ها و برگ های یازده رقم مختلف زیتون را ارزیابی کرد و دریافت که تفاوت معنی داری بین فعالیت ارقام مختلف و میزان اولئوروپئین وجود دارد و فعالیت های آنتی اکسیدانی برگ بالاتر از میوه ها است [ 212 ]. دم کرده برگ های گیاه زیتوناز منطقه مدیترانه برای توانایی مهار رادیکال خود با استفاده از رادیکال های DPPH در موش ها مورد ارزیابی قرار گرفتند و در کاهش اکسیدان های بدن خوب تشخیص داده شدند [ 196 ]. همچنین مشخص شده است که عصاره های برگ زیتون آنتی اکسیدان های خوبی در برابر اکسیداسیون روغن سویا تحت حرارت مایکروویو هستند. گرمایش مایکروویو باعث از دست رفتن شدید مواد مغذی و کیفی و افزایش مقادیر پراکسید می شود. عصاره برگ زیتون با در دسترس بودن ویتامین E در نمونه های آزمایش از محافظت در برابر تشکیل پراکسیدها اطمینان حاصل می کند [ 213] ماچادو و همکاران اثر آبیاری و آب باران را بر رشد ، محتوای فنلی کل ، فعالیتهای آنتی اکسیدانی و فعالیت آمونیاک لیاز L- فنیل آلانین (PAL) رقم Cobrançosa درخت زیتون پرتغالی مطالعه کرد. آنها دریافتند که درختان زیتون دیم در طی بلوغ میوه های آنها دارای محتوای بیوفنولیک و فعالیت PAL بیشتری نسبت به درختان زیتون آبیار هستند [ 214 ]. آزمایشی برای بررسی تأثیر برگهای زیتون در رژیم غذایی بر اکسیداسیون لیپید و پروتئین گوشت خوک غنی شده با اسیدهای چرب n-3 ذخیره شده در یخچال طراحی شده است. مشاهده شد که مصرف مکمل گوشت با برگ زیتون باعث کاهش اکسیداسیون چربی می شود اما هیچ تأثیری بر اکسیداسیون پروتئین در گوشت خام و گوشت پخته ندارد [ 215 ]. هیدروکسیل ایزوکرومن ها ( 81 و82 ) از نظر قدرت آنتی اکسیدانی و فعالیت ضد پلاکتی آنها مورد بررسی قرار گرفت. نتایج آنها را به عنوان آنتی اکسیدان و مهارکننده تجمع پلاکت ها و آزادسازی ترومبوکسان پیشنهاد می کند ، بنابراین استفاده از روغن زیتون می تواند خطر بیماری های عروقی را کاهش دهد [ 216 ].

4.5 فعالیت های مهار آنزیم

استفاده از زیتون در طب عامیانه برای درمان مهار آنزیم های درگیر در بیماری های مختلف قدیمی است. در طب عامیانه مدیترانه ای ، از تهیه برگ زیتون به عنوان ماده مقوی رایج برای نقرس استفاده شده است [ 134 ]. فلمیگ و همکاران اثرات مهاری احتمالی عصاره برگ خشک زیتون اتانولیک 80٪ و نه ترکیب جدا شده از آن را در برابر اکسیداز گزانتین (XO) ، آنزیمی که علت نقرس است ، بررسی کرد. در این مطالعه از آلوپورینول به عنوان داروی مرجع استفاده شد. عصاره برگ زیتون و همچنین چندین فنولیک آن فعالیت مهاری گزانتین اکسیداز را نشان داد. آلاژین فلاون ( 66 ) بیشترین فعالیت مهاری XO را نشان داد در حالی که اولوروپئین ( 1 ) ، اسید کافئیک ( 119 ) ، لوتئولین -7- O – β-D- گلوکوزید ( 64 ) و لوتئولین ( 68 ) نیز سهم قابل توجهی در مهار XO داشتند [ 134 ]. عصاره آب از شاخه های ترمینال تازه زیتون ssp. آفریقا فعالیت آنزیمی پپتیداز و گلیکوزیداز را که توسط باکتری های پریودنتوپاتیک Porphyromonas gingivalis ، Bacteroides intermedius و Treponema denticola تولید می شود ، مهار می کند [ 217 ]. عصاره آبی برگ زیتون برای فعالیت مهار آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) در شرایط آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار گرفت.. به دلیل فعالیت قابل توجه ، یک جداسازی بیوگاید برای جداسازی جز component اصلی مسئول مهار ACE که اولاسین بود ( 39 ) انجام شد در حالی که سایر جدایه ها فعالیت مهاری ACE را نشان ندادند [ 96 ]. یک سری از α ، آلدئیدهای غیر اشباع β ، مشخص شده از عطر و طعم روغن زیتون ، مهار آنزیم تیروزیناز است که اکسیداسیون L-3،4-dihydroxy فنیل آلانین را کاتالیز می کند. اثبات شد که این آلدهیدها مهارکننده های غیر رقابتی تیروزیناز هستند و در آزمایش میگوهای نمکی سمیت کمی نشان دادند [ 218 ].

4.6 فعالیت های ضد فشار خون و قلب

فشار خون بالا علت بیماری های قلبی است و در صورت عدم درمان ممکن است باعث سکته عروق ، بیماری های شریانی محیطی و بیماری های مزمن کلیه شود. بسیاری از محصولات طبیعی در برابر فشار خون بالا موثر شناخته شده اند. اثرات قلبي سه تري ترپنوئيد ، يوول ( 102 ) ، اسيد اورسوليك ( 103 ) و اسيد اولئانوليك ( 105 ) جدا شده از برگ هاي زیتون ، مورد بررسي قرار گرفت. اسید اولئانولیک و اوواول اثر مهارکننده عروق قابل توجهی به دوز را نشان دادند. بنابراین ، روغن زیتون به عنوان یک منبع طبیعی و ارزان برای کنترل فشار خون بالا پیشنهاد شد [ 219] یک کارآزمایی بالینی موازی تصادفی بر روی بیماران مبتلا به فشار خون مرحله 1 برای ارزیابی اثرات ضد فشار خون عصاره برگ زیتون در مقایسه با داروی مرجع Captopril انجام شد. عصاره برگ زیتون با دوز 500 میلی گرم دو بار در روز تجویز شد در حالی که گروه کنترل با 25 میلی گرم کپتوپریل دو بار در روز تا 8 هفته تحت درمان قرار گرفتند. تمام بیماران پس از درمان کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک و همچنین دیاستولیک خود نشان دادند و بیماران تحت درمان با عصاره برگ زیتون نتایج بهتری نسبت به کاپتوپریل نشان دادند [ 220 ]. عصاره اتانولی برگ زیتون ، پس از تزریق داخل معده به موش ها با دوز 250 میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن ، در برابر فشار خون ناشی از استات 11-دئوکسی کورتیکوسترون فعال پیدا شد [ 221] در مطالعه دیگری ، عصاره اتانولی یا کلروفرمی برگ زیتون کاهش فشار خون در فشار خون متوسط ​​پس از استفاده طولانی مدت را نشان داد [ 222 ]. مشاهده شد که تزریق برگهای خشک زیتون هنگام تجویز وریدی به موشها در برابر فشار خون طبیعی بی اثر مانده است اما در کاهش فشار خون ناشی از رنین و نوراپی نفرین اثر کاهشی دارد [ 223 ]. تری ترپنوئیدهای جدا شده از برگهای زیتوناز ارقام آفریقایی ، یونان و کیپ تاون در برابر موشهای مقاوم به انسولین برای فشار خون بالا با دوز 60 میلی گرم در کیلوگرم به مدت شش هفته مورد آزمایش قرار گرفتند. نتایج نشان داد که ترکیبات اصلی فعال اسید اولئانولیک و اسید اورسولیک هستند که از فشار خون و تصلب شرایین جلوگیری می کنند و همچنین مقاومت به انسولین موشهای آزمایشگاهی را بهبود می بخشند [ 224 ].

یک آزمایش بالینی از عصاره آبی برگ زیتون بر روی بیماران فشار خون بالا انجام شد. بیماران پس از 15 روز درمان بر اساس دارونما با  3/1 میکروگرم در روز عصاره برگ زیتون تحت درمان قرار گرفتند. کاهش معنی داری در فشار خون آنها بعد از درمان بدون هیچ گونه عوارض جانبی مشاهده شد [ 225 ]. در مطالعه دیگر ، موش ها به مدت 6 هفته تحت درمان با نیترو-ال-آرژنین متیل استر قرار گرفتند تا فشار خون بالا در آنها ایجاد شود. سپس با درمان عصاره برگ زیتون مخصوص تهیه شده با دوز 100 میلی گرم در کیلوگرم تا 6 هفته بیشتر ، عادی شدن فشار خون مشاهده شد [ 226] یک مطالعه باز در سوئیس انجام شد که شامل 40 دوقلوی یک فشار خون فشار خون مرزی بود. از هر جفت یک نفر 500 میلی گرم در روز عصاره برگ زیتون (EFLA 943) تجویز شد در حالی که به دیگری دوز 1000 میلی گرم در روز داده شد. درمان به مدت 8 هفته انجام شد. در نتیجه مشاهده شد که فشار خون در همه افراد با کاهش چشمگیر در افراد تحت درمان با دوز بالا کاهش می یابد. همچنین مشاهده شد که سطح کلسترول نیز در تمام تیمارها به روشی وابسته به دوز کاهش می یابد [ 227 ]. یک عصاره برگ برگ زیتون (OLE) برای Ca2+ آن مورد بررسی قرار گرفتاثرات آنتاگونیستی کانال در قلب خرگوش جدا شده و قلب قلب کشت – سایپرز ، باشگاه دانش OLE باعث کاهش فشار بطن چپ سیستولیک و ضربان قلب و همچنین افزایش جریان نسبی کرونر در مد وابسته به غلظت می شود. در نتیجه ، OLE کانال L نوع کلسیم را مستقیماً و برگشت پذیر سرکوب کرد [ 228 ]. مشخص شد که روغن زیتون می تواند به طور قابل توجهی خطر سکته مغزی ، حملات قلبی ، سرطان معده و سایر بیماری های قلبی را کاهش دهد [ 11 ]. فعالیت های ضد فشار خون زیتون نیز در خلاصه شده استجدول 6.

جدول 6

فعالیت های ضد فشار خون زیتون .

S. شماره قسمت / نوع عصاره / ترکیب سنجش فعالیت ارجاع
1 اوواول ، اسید اورسولیک و اسید اولئانولیک کاردیوتونیک برای اوواول و اسید اولئانولیک مفید است 219 ]
2 عصاره برگ ضد فشار خون خیلی خوب 220 ]
3 عصاره برگ مطالعات داخل بدن وابسته به دوز 221 ]
4 تزریق برگ مطالعات داخل بدن فعال در استفاده طولانی مدت 223 ]
5 اسید اولئانولیک و اورسولیک مطالعات in vivo در موشهای مقاوم به انسولین روی دوز 60 میلی گرم در کیلوگرم فعال است 224 ]
6 عصاره برگ (EFLA 943) مطالعات in vivo در موش صحرایی روی دوز 100 میلی گرم / کیلوگرم فعال است 264 ]
7 عصاره برگ (EFLA 943) مطالعات در دوقلوهای یک فشار خون فشار خون مرزی فعالیت خوب 227 ]

4.7 فعالیت های ضد التهابی و ضد دردی

روغن زیتون فوق العاده بکر به دلیل اولئوکانتال ( 140 ) ، یک اثر ضد التهابی چشمگیر نشان داده است ، ترکیبی که در EVOO وجود دارد و نمای آن کاملاً مشابه ایبوپروفن ، یک داروی ضد التهاب مصنوعی است [ 229 ]. مطالعات در مورد اثرات ضد التهابی و ضددردی OLE در موشهای صحرایی نر نژاد ویستار نشان داد که دوزهای OLE 50-200 میلی گرم بر کیلوگرم اثرات ضد درد وابسته به دوز ایجاد می کند و تجویز داخل صفاقی 200 میلی گرم در کیلوگرم OLE باعث کاهش قابل توجه پاسخهای درد در آزمون فرمالین می شود [ 230 ] عصاره های اتانولی و n- hexane میوه های زیتون از نظر داخل بدن بررسی شدندفعالیت های ضد التهابی و ضد دردی. برای فعالیت ضد التهابی از مدل ادم پنجه عقبی ناشی از کاراگینان و برای فعالیت ضد دردی از تست صفحه داغ در موش استفاده شد. نتایج نشان داد که عصاره n- hexane در دوز 400 میلی گرم در کیلوگرم فعالیت نشان داد در حالی که عصاره اتانولی فعالیت قابل توجهی نشان نداد [ 136 ]. مطالعه ای برای ارزیابی کاربردهای دارویی سنتی برگ زیتون در تونس انجام شد. تجویز داخل صفاقی روغن اساسی زیتون در دوزهای 100 ، 200 و 300 میلی گرم در کیلوگرم باعث کاهش قابل توجهی در انقباضات شکمی ناشی از اسید استیک و ورم پنجه در موش شد [ 135] ایدی و همکاران فعالیت های ضد التهابی و ضددردی روغن زیتون را برای اثبات علمی استفاده از روغن زیتون به عنوان تسکین دهنده درد در طب عامیانه مطالعه کرد. فعالیت ضد دردی با استفاده از ورق گرم ، فرمالین و آزمایشات خیز در حالیکه اثرات ضد التهابی حاد روغن زیتون در موش ها با استفاده از تست ادم گوش زایلن مورد بررسی قرار گرفت [ 231 ]. همچنین مجموعه مطالعات مشابهی نیز برای نشان دادن اثرات اسید ماسلینیک ( 104 ) در خیس شدن ناشی از اسید استیک ، فاز التهابی درد ناشی از فرمالین و آلودینیا مکانیکی ناشی از کپسایسین در موش انجام شد [ 232] نتایج نشان داد که روغن زیتون فقط مرحله دوم درد ناشی از فرمالین را کاهش می دهد در حالی که فعالیت ضد دردی را در برابر درد ناشی از خمیر در موش توسط اسید استیک به نمایش می گذارد. در آزمایش ادم گوش زایلن ، روغن زیتون فعالیت ضد التهابی قابل توجهی در موش ها نشان داد در حالی که اسید ماسلینیک نیز اثرات ضد الودنیک نشان داد [ 231 ، 232 ]. اسید اورسولیک ، یک تری ترپنوئید از برگ زیتون ، برای فعالیت های ضد التهابی و ضد التهابی آن بررسی شده است [ 233] صحراناورد و همکاران هر دو فعالیت ضد التهابی و ضد دردی عصاره های آبی و متانولی میوه زیتون بدون چربی را مطالعه کرد. نتایج نشان داد که هر دو عصاره در مرحله اول آزمایش فرمالین فعالیت ضد درد خوبی از خود نشان ندادند ، در حالی که عصاره های متانولی و آبی درد ناشی از آن را در مرحله دوم آزمون فرمالین با دوزهای 600 میلی گرم در کیلوگرم و 450 میلی گرم در کیلوگرم مهار می کنند ، به ترتیب [ 234 ]. فعالیت های ضد التهابی و ضددردی زیتون نیز در خلاصه شده استجدول 7.

جدول 7

فعالیت های ضد التهابی و ضد دردی زیتون .

S. شماره قسمت / نوع عصاره / ترکیب بیماری / سنجش مدل حیوانات دوز موثر داروی مرجع ارجاع
1 اسید اولئانولیک ضد درد موشهای ماده CD-1 (بارسلونا ، اسپانیا) ایبوپروفن ، پرگابالین ، باکلوفن 232 ]
2 روغن زیتون ضد درد و ضد التهاب موش های نر Balb / C 10 میلی گرم در کیلوگرم دگزامتازون 231 ]
3 n- عصاره میوه های هگزان ضد التهاب و ضددرد موش نر نژاد آلبینو سوئیسی 400 میلی گرم در کیلوگرم ایندومتاسین ، اسید استیل سالیسیلیک 136 ]
4 روغن زیتون ضد درد و ضد التهاب موش نر نژاد ویستار 100-300 میلی گرم / کیلوگرم استیل سالیسیلات لیزین 135 ]
5 n- عصاره میوه هگزان ضد التهاب و ضددرد موش نر نژاد آلبینو سوئیسی 400 میلی گرم در کیلوگرم ایندومتاسین ، اسید استیل سالیسیلیک 136 ]
6 عصاره اتانولی برگهای خشک ضد درد ، ضد فشار خون موش نر نژاد ویستار 200 میلی گرم در کیلوگرم مورفین 230 ]
7 EVOO ، اولئوکانتال ایبوپروفن فعالیت را دوست دارد درونکشتگاهی ایبوپروفن 229 ]

4.8 فعالیتهای حفاظت گوارشی

مطالعه ای برای بررسی تأثیر عصاره برگ زیتون بر روی سیستم دفاعی معده در برابر ضایعات معده ناشی از آزمایش توسط اتانول مطلق در موش انجام شد. OLE در دوزهای 40 ، 80 و 120 میلی گرم در کیلوگرم تجویز می شود در حالی که داروی مرجع رانیتیدین با دوز 50 میلی گرم در کیلوگرم ، به صورت داخل گاستری به کنترل مثبت داده می شود. اثر محافظتی OLE و رانیتیدین مشابه بود و در نتیجه OLE دارای فعالیت محافظتی قابل توجهی بود. گفته شد که این فعالیت ممکن است به دلیل آنتی اکسیدان های موجود در OLE باشد [ 235] ارسیچ و همکاران اثر محافظت از عصاره روغن زیتون از نظر محتوای کوئرستین را توصیف کرد. محتوای کوئرستین نمونه توسط HPLC تأیید شد. آزمون ضایعات مخاط معده موش ناشی از استرس مهار سرما (CRS) برای مشاهده اثر محافظتی نمونه اعمال شد. عصاره روغن زیتون فعالیت محافظتی گوارشی نزدیک به کوئرستین ، یکی از فلاونوئیدهای مورد مطالعه با خواص ضد زخم را نشان داد [ 236 ]. عصاره آبی برگهای خشک زیتون از نظر اثر ضد زخم در موشها مورد آزمایش قرار گرفت. با تجویز داخل معده ، ماده ضد التهابی م againstثری در برابر زخم معده ناشی از آسپیرین یافت شد [ 237 ]. تفاله میوه زیتون (OFP) منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است و دارای فعالیت محافظتی کبدی بسیار خوبی در برابر CCl 4 استآسیب کبدی در موش ایجاد شده است [ 238 ].

4.9 فعالیت های محافظت از نور

گزارش شده است که رژیم غذایی مدیترانه ای بر افراد آن تأثیر سالمی دارد و آنها خطر ابتلا به نورودژنراسیون [ 239 ] و سرطان از جمله سرطان پستان و روده بزرگ را کاهش می دهند [ 240 ، 241 ]. گوان و همکاران اثر ماسلینیک اسید ( 104 ) ، تری ترپنوئید جدا شده از برگ زیتون ، بر محافظت از نور در موشهای صحرایی دیابتی نوع 2 را بررسی کرد. استرپتوزوتوسین برای القای مرگ عصبی در موش تزریق شد. اسید ماسلینیک یک فعالیت محافظتی عصبی قابل توجه را به روشی وابسته به دوز نشان داد [ 242] در مطالعه مشابه دیگری ، اثر اسید ماسلینیک بر روی کشت سلولهای عصبی از قشر مغز مشاهده شد. نتایج نشان داد که اسید ماسلینیک باعث زنده ماندن نورون وابسته به دوز در طی سمیت گلوتامات می شود و ممکن است به عنوان یک داروی محافظت کننده در برابر داروهای محافظت در برابر نورون طبیعی باشد [ 243 ]. کیان و همکاران اثر ماسلینیک اسید و مکانیسم عملکرد آن بر روی سلولهای عصبی قشر مغز را با استفاده از کمبود اکسیژن گلوکز و سپس اکسیژن زدایی 24 ساعته مطالعه کرد. از روش فلوسیتومتری برای کنترل آپوپتوز نورون استفاده شد و نتایج نشان داد که اسید ماسلینیک آسیب عصبی را به روشی وابسته به دوز کاهش می دهد [ 244 ].

عصاره برگ زیتون از نظر درد نوروپاتیک دیابتی در مدلهای in vitro و in vivo مورد بررسی قرار گرفت . سلولهای PC-12 تیمار شده با فاکتور رشد عصب (NGF) برای مطالعات in vitro و از موشهای صحرایی ناشی از استرپتوزوتوسین برای مطالعات in vivo استفاده شد . برای ارزیابی آپوپتوز عصبی از روش ایمونوبلوتینگ استفاده شد. نتایج نشان داد که عصاره برگ زیتون آسیب سلولی در دوز 400 کاهش  μ سلولهای تیمار گرم / میلی لیتر در NGF. OLE همچنین فعالیت مهار رادیکال قوی DPPH را نشان داد [ 245] چهار گروه از موشهای صحرایی ویستار برای آسیب ایسکمی مغز-خونرسانی مجدد مورد مطالعه قرار گرفتند. یک گروه با آب مقطر و سه گروه دیگر به صورت خوراکی با OLE در دوزهای 50 ، 75 و 100 میلی گرم در کیلوگرم در روز تحت درمان قرار گرفتند. با توجه به نتایج به دست آمده ، OLE حجم انفارکتوس ، نفوذپذیری سد خونی-مغزی ، ادم مغز و نمرات نقص عصبی را پس از انسداد شریان مغزی میانی گذرا (MCAO) کاهش داد [ 246 ]. در بیماری آلزایمر ، تجمع Tau در گره های فیبریلاری باعث ایجاد ضایعات داخل مغزی می شود. داکاچ و همکاران توانایی هیدروکسی تیروزول ( 84 ) ، اولوروپئین ( 1 ) و اولوروپین آگلیکون ( 4 ) جدا شده از زیتون را برای جلوگیری از آزمایشتافی فیبریلاسیون مشخص شد که اولوروپین حتی از داروی مرجع متیلن بلو بر روی هر دو نوع وحشی و پروتئین P301L Tau در غلظت های میکرومولار پایین فعال تر است [ 247 ]. OLE برای تأثیر آن بر لیپیدومی مغز در مدل سکته مغزی موش صحرایی مورد مطالعه قرار گرفت. OLE در موشهای صحرایی نر نژاد ویستار در دوزهای 50 ، 75 و 100 میلی گرم در کیلوگرم در روز تجویز شد. میزان کلسترول مغز ، استر ، کلسترول ، سربروزید و فسفاتیدیل کولین را افزایش داد و سطح سرامید مغز را در تمام دوزها کاهش داد در حالی که سطح تری گلیسیرید مغز را فقط در دوزهای 75 و 100 میلی گرم در کیلوگرم در روز افزایش داد [ 248 ].

بیماری پارکینسون شایع ترین سندرم تخریب عصبی است که منجر به مرگ آهسته سلولهای عصبی دوپامینرژیک مغز میانی می شود. پاسبان- علی آبادی و همکاران مطالعه ای را برای مشاهده اثرات عصاره برگ زیتون و جز component اصلی آن اولئوروپین بر سمیت ناشی از 6-هیدروکسی دپامین (6-OHDA-) در سلولهای فئوکروموسیتوما فوق کلیوی موش (PC12) به عنوان یک مدل آزمایشگاهی بیماری پارکینسون طراحی کرده است. جوجه کشی از این سلول ها با عصاره برگ زیتون (400 و 600  μ گرم / میلی لیتر) و اولئوروپئین (20 و 25  μ گرم / میلی لیتر) کاهش آسیب سلولی و نشانگرهای بیوشیمیایی مرگ سلولی کاهش می یابد. بنابراین نتایج نشان داد که از عصاره برگ زیتون و اولئوروپین در درمان بیماری پارکینسون نیز استفاده شده است [ 249 ]. اولوروپین آگلیکون ( 4) از تشکیل سنگدانه های آمیلوئید سمی در مغز ، یکی از ویژگی های مشخصه بیماری آلزایمر جلوگیری کرد [ 250 ].

4.10 فعالیتهای متفرقه

فعالیت ادرارآمیز OLE از طریق تعیین مهار کننده های ناتریورتیک ، سالورتیک و آنیدراز کربنیک در آزمایش های پاکسازی لیتیوم بررسی شده است. طبق نتایج ، عصاره های آبی متانولی و اتر نفتی زیتون دارای فعالیت ادرار آور کارآمد هستند [ 251 ]. فعالیت ترمیم زخم n- hexane و عصاره آبی برگهای خشک زیتون با استفاده از مدلهای زخم داخل بدن در مقایسه با داروی مرجع Madecassol مشاهده شد. عصاره آبی ترمیم زخم و همچنین پتانسیل آنتی اکسیدانی بیشتری را نشان داد [ 252 ]. برای بررسی اثرات ضد زالوی عصاره متانولی زیتون ، 100 عدد زالو ( Limnatis nilotica)) در مقایسه با داروهای مرجع تینیدازول و لوامیزول با عصاره متانولی زیتون تحت درمان قرار گرفتند. تینیدازول هیچ تاثیری در از بین بردن زالو نشان نداد اما لوامیزول و عصاره زیتون به ترتیب 10 و 210 دقیقه زالو را از بین بردند [ 253 ]. Sato و همکاران مواد ضد آلرژی را در مواد زائد زیتون از سه نوع ژاپنی O مورد مطالعه قرار داد . europaea به عنوان ماموریت ، Lucca و Manzanillo نامگذاری شده است. نتایج نشان داد که فعالیت ضد حساسیت از 3،4-DHPEA-EA بیشتر از هیدروکسی و اسید elenolic با IC بود 50 ارزش ± 33.5 0.6  μ گرم / میلی لیتر [ 254] یک مطالعه اخیر نشان داد که روغن زیتون بکر (VOO) آسیب هیپوکسی-اکسیژناسیون را در مغز موش کاهش می دهد. در آن مطالعه از 60 موش صحرایی نر نژاد ویستار استفاده شد و تأثیر VOO بر لیپیدومی مغز در هنگام سکته مغزی مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج نشان داد که پیش تیمار VOO به مدت 30 روز سطح سرامید مغز را در دوزهای 0.5 و 0.75 میلی لیتر / کیلوگرم در روز کاهش داد [ 255 ].

5. سم شناسی

اثرات OLE بر روی خون ، بیوشیمی ، کلیه و کبد موش صحرایی نر نژاد آلبینو برای ارزیابی مشخصات سمیت آن تعیین شد. در مجموع 30 موش وارد مطالعه شدند و به مدت 6 هفته از طریق OLE تغذیه شدند. آنها به پنج گروه تقسیم شدند که گروه 1 گروه کنترل بودند (رژیم غذایی منظم بدون OLE) و چهار گروه دیگر به ترتیب با 0.2٪ ، 0.4٪ ، 0.7٪ و 0.9٪ تغذیه کردند. عواملی که مورد مطالعه قرار گرفتند لاکتات دهیدروژناز (LDH) ، غلظت آلکالن فسفاتاز (ALP) در سرم ، کلسترول ، بیلی روبین ، تری گلیسیرید و سطح گلوکز بودند. گروه های 3 ، 4 و 5 افزایش معنی داری در میزان کل بیلی روبین و ALP سرم در حالی داشتند که کلسترول ، گلوکز و تری گلیسیرید سرم در این گروه ها در مقایسه با گروه کنترل کاهش یافته بود.گروه 5 بیشتر تحت تأثیر قرار گرفت ، زیرا کبد و کلیه های آن تغییراتی در بافتهای خود از جمله نکروز سلولهای کبدی و خونریزی جزئی نشان داد. بنابراین نتیجه گیری شد که OLE باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد ، به ویژه هنگامی که در دوزهای بالاتر برای مدت طولانی تری استفاده می شود زیرا ممکن است اثرات نامطلوبی روی کبد و کلیه ها داشته باشد [256 ] مشخصات ایمنی اسید ماسلینیک ( 67 ) ، ترکیبی جدا شده از کوتیکول زیتون ، با تجویز خوراکی دوزهای بالا به موش ارزیابی شد. مشاهده شد که یک بار مصرف خوراکی 1000 میلی گرم در کیلوگرم بر روی موش ها هیچگونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند و با تجویز دوز روزانه 50 میلی گرم در کیلوگرم به مدت 28 روز هیچ علائم سمیتی ایجاد نمی کند [ 257 ].

6. نتیجه گیری

بررسی گسترده ادبیات نشان داد که زیتون یک گیاه دارویی مقدس و مهم است که برای درمان مشکلات معده ، دیابت ، فشار خون ، اسهال ، عفونت های دستگاه تنفسی و ادراری ، بیماری های پوستی ، عفونت های باکتریایی و قارچی ، بواسیر ، روماتیسم ، آسم ، و ریزش مو مطالعات دارویی روی مواد گیاهی تازه ، عصاره های خام و اجزای جدا شده زیتون انجام شده استپشتیبانی معقولی از کاربردهای مختلف سنتی آن ارائه دهید. مطالعات اخیر با تمرکز بر ارزیابی فعالیت های ضد دیابت ، ضد سرطان ، ضد میکروب ، ضد قارچ ، ضد ویروس ، آنتی اکسیدان ، فشار خون بالا ، محافظت از گوارش ، ضد التهاب ، ضد دردها ، محافظت از نور و محافظت از قلب انجام شده است. بیشتر مطالعات دارویی ذکر شده در تأیید کاربردهای سنتی آن بود. مشخص شده است که برخی از کاربردهای سنتی آن مانند آنتی اکسیدان ، ضد دیابت ، ضد سرطان و غیره به طور گسترده توسط چندین محقق مورد بررسی قرار گرفته است. بیشتر مطالعات دارویی که روی زیتون انجام شده استبر روی عصاره های خام قسمت های مختلف گیاه انجام شده است و گزارشات دارویی بسیار کمی در مورد ترکیبات خالص جدا شده از گیاه عنوان وجود دارد که اولئوروپئین ، اسید ماسلینیک ، اسید اولئانولیک و غیره فراوانترین و قابل توجه ترین آنها هستند. بنابراین تولید نتایج همه مطالعات و تعیین دقیق متابولیت های فعال زیستی به نوعی دشوار است. از این رو ، نیاز بیشتری به مطالعه جدا شده های خالص برای خواص دارویی آنها وجود دارد. تحقیقات فیتوشیمیایی انجام شده بر روی زیتون منجر به جداسازی بسیاری از دسته ترکیبات مانند ایریدوئیدها ، سکویریدوئیدها ، لیگنان ها ، بیوفنل ها ، فلاونوئیدها ، گلیکوزیدهای فلاون ، ایزوکرومن ها و ترپنوئیدها از کسری قطبی کمتر اما کسری قطبی ، یعنی n-بوتانول و بخشهای محلول در آب ، هنوز دامنه وسیعی برای مطالعات شیمیایی بیشتر دارند. نتیجه مطالعات فیتوشیمیایی که قبلاً گزارش شده است ، باید پتانسیل درمانی آن را برای مطالعات دارویی بیشتر ، به ویژه در مطالعات داخل بدن ، گسترش دهد . از این رو برخی از فعالیت های بیولوژیکی جالب زیتون را می توان برای استفاده بیشتر از آنها به عنوان درمان آینده ادامه داد. نتیجه تحقیقات آینده در مناطق فوق الذکر پشتیبانی قانع کننده ای برای استفاده بالینی آینده زیتون در پزشکی مدرن ارائه خواهد داد.

تصدیق

محمد علی هاشمی بودجه کمیسیون آموزش عالی پاکستان را برای دکترای خود تأیید می کند. مطالعات.

تضاد علایق

نویسندگان تأیید می کنند که محتوای این مقاله مغایرتی با منافع ندارد.

منابع

1. Grohmann F. Oleaceae. Flora of Pakistan. 1981;59:p. 9. []
2. Cronquist A. An Integrated System of Classification of Flowering Plants. Columbia University Press; 1981. []
3. Bianco A. Atta-ur-Rahman. Studies in Natural Products Chemistry. Vol. 32. Amsterdam, The Netherlands: Elsevier Science; 1990. []
4. USDA. National Genetic Resources Program. Germplasm Resources Information Network—(GRIN), 2003.
5. Bartolini G., Petruccelli R. Classification, Origin, Diffusion and History of the Olive. Rome, Italy: Food and Agriculture Organization of the United Nations; 2002. []
6. Wallander E., Albert V. A. Phylogeny and classification of Oleaceae based on rps16 and trnL-F sequence data. American Journal of Botany. 2000;87(12):1827–1841. doi: 10.2307/2656836. [PubMed] [CrossRef] []
7. Pérez J. A., Hernández J. M., Trujillo J. M., López H. Iridoids and secoiridoids from Oleaceae . Studies in Natural Products Chemistry. 2005;32:303–363. doi: 10.1016/s1572-5995(05)80059-6. [CrossRef] []
8. Médail F., Quézel P., Besnard G., Khadari B. Systematics, ecology and phylogeographic significance of زیتون L. ssp. maroccana (Greuter & Burdet) P. Vargas et al., a relictual olive tree in South-west Morocco. Botanical Journal of the Linnean Society. 2001;137(3):249–266. doi: 10.1006/bojl.2001.0477. [CrossRef] []
9. Bracci T., Busconi M., Fogher C., Sebastiani L. Molecular studies in olive (زیتون L.): overview on DNA markers applications and recent advances in genome analysis. Plant Cell Reports. 2011;30(4):449–462. doi: 10.1007/s00299-010-0991-9. [PubMed] [CrossRef] []
10. Kaniewski D., van Campo E., Boiy T., Terral J.-F., Khadari B., Besnard G. Primary domestication and early uses of the emblematic olive tree: palaeobotanical, historical and molecular evidence from the Middle East. Biological Reviews. 2012;87(4):885–899. doi: 10.1111/j.1469-185x.2012.00229.x. [PubMed] [CrossRef] []
11. Sarwar M. The theatrical usefulness of olive زیتون L.(Oleaceae family) nutrition in human health: a review. Sky Journal of Medicinal Plant Research. 2013;2(1):1–4. []
12. Zohary D., Hopf M., Weiss E. Domestication of Plants in the Old World: The Origin and Spread of Domesticated Plants in Southwest Asia, Europe, and the Mediterranean Basin. Oxford, UK: Oxford University Press; 2012. []
13. Ryan D., Robards K. Phenolic compounds in olives. Analyst. 1998;123(5):31R–44R. doi: 10.1039/a708920a. [CrossRef] []
14. Kanakis P., Termentzi A., Michel T., Gikas E., Halabalaki M., Skaltsounis A.-L. From olive drupes to olive Oil. An HPLC-orbitrap-based qualitative and quantitative exploration of olive key metabolites. Planta Medica. 2013;79(16):1576–1587. doi: 10.1055/s-0033-1350823. [PubMed] [CrossRef] []
15. Sibbett G. S., Ferguson L., Lindstrand M. Olive Production Manual. University of California, Department of Agriculture and Natural Resources; 2005. []
16. Parras Rosa M. La domanda di olii d’oliva. Olivæ 1996;63:24–33. []
17. Bonazzi M. Euro-Mediterranean policies and olive oil: competition or job sharing? Olivae. 1997;65:16–20. []
18. Bendini A., Cerretani L., Carrasco-Pancorbo A., et al. Phenolic molecules in virgin olive oils: A survey of their sensory properties, health effects, antioxidant activity and analytical methods. An overview of the last decade. Molecules. 2007;12(8):1679–1719. doi: 10.3390/12081679. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
19. Ghisalberti E. L. Biological and pharmacological activity of naturally occurring iridoids and secoiridoids. Phytomedicine. 1998;5(2):147–163. doi: 10.1016/s0944-7113(98)80012-3. [PubMed] [CrossRef] []
20. Soler-Rivas C., Espin J. C., Wichers H. J. Oleuropein and related compounds. Journal of the Science of Food and Agriculture. 2000;80(7):1013–1023. []
21. Omar S. H. Oleuropein in olive and its pharmacological effects. Scientia Pharmaceutica. 2010;78(2):133–154. doi: 10.3797/scipharm.0912-18. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
22. Erbay Z., Icier F. The importance and potential uses of olive leaves. Food Reviews International. 2010;26(4):319–334. doi: 10.1080/87559129.2010.496021. [CrossRef] []
23. Galanakis C. M. Olive fruit dietary fiber: components, recovery and applications. Trends in Food Science & Technology. 2011;22(4):175–184. doi: 10.1016/j.tifs.2010.12.006. [CrossRef] []
24. Obied H. K., Allen M. S., Bedgood D. R., Prenzler P. D., Robards K., Stockmann R. Bioactivity and analysis of biophenols recovered from olive mill waste. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2005;53(4):823–837. doi: 10.1021/jf048569x. [PubMed] [CrossRef] []
25. Saija A., Uccella N. Olive biophenols: functional effects on human wellbeing. Trends in Food Science and Technology. 2000;11(9-10):357–363. doi: 10.1016/s0924-2244(00)00068-6. [CrossRef] []
26. El S. N., Karakaya S. Olive tree (زیتون) leaves: potential beneficial effects on human health. Nutrition Reviews. 2009;67(11):632–638. doi: 10.1111/j.1753-4887.2009.00248.x. [PubMed] [CrossRef] []
27. Kalua C. M., Allen M. S., Bedgood D. R., Jr., Bishop A. G., Prenzler P. D., Robards K. Olive oil volatile compounds, flavour development and quality: a critical review. Food Chemistry. 2007;100(1):273–286. doi: 10.1016/j.foodchem.2005.09.059. [CrossRef] []
28. Khan Y., Panchal S., Vyas N., Butani A., Kumar V. زیتون: a phyto-pharmacological review. Pharmacognosy Reviews. 2007;1(1):114–118. []
29. Cicerale S., Conlan X. A., Sinclair A. J., Keast R. S. J. Chemistry and health of olive oil phenolics. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 2009;49(3):218–236. doi: 10.1080/10408390701856223. [PubMed] [CrossRef] []
30. Ali S. I., Agricultural Research Council . Flora of Pakistan. Pakistan Agricultural Research Council; 1982. []
31. Shu M. X. L. Olea. Flora of China. 1996;15:295–298. []
32. Ayerza R., Coates W. Supplemental pollination—increasing olive (زیتون) yields in hot, arid environments. Experimental Agriculture. 2004;40(4):481–491. doi: 10.1017/s0014479704002133. [CrossRef] []
33. Besnard G., Khadari B., Villemur P., Bervillé A. Cytoplasmic male sterility in the olive (زیتون L.) Theoretical and Applied Genetics. 2000;100(7):1018–1024. doi: 10.1007/s001220051383. [CrossRef] []
34. Kumar S., Kahlon T., Chaudhary S. A rapid screening for adulterants in olive oil using DNA barcodes. Food Chemistry. 2011;127(3):1335–1341. doi: 10.1016/j.foodchem.2011.01.094. [PubMed] [CrossRef] []
35. Liphschitz N., Gophna R., Hartman M., Biger G. The beginning of olive (زیتون) cultivation in the old world: a reassessment. Journal of Archaeological Science. 1991;18(4):441–453. doi: 10.1016/0305-4403(91)90037-p. [CrossRef] []
36. Gooch E. Ten Plus One Things You May Not Know about Olive. Epikouria Magazine, Triaina Publishers; 2005. []
37. Galili E., Stanley D. J., Sharvit J., Weinstein-Evron M. Evidence for earliest olive-oil production in submerged settlements off the Carmel Coast, Israel. Journal of Archaeological Science. 1997;24(12):1141–1150. doi: 10.1006/jasc.1997.0193. [CrossRef] []
38. Chiappetta A., Muzzalupo I. Olive Germplasm—The Olive Cultivation, Table Olive and Olive Oil Industry in Italy. InTech; 2012. Botanical description. [CrossRef] []
39. Wise W. E. Fray Junípero Serra and the California Conquest. New York, NY, USA: Scribner; 1967. []
40. Besnard G., Baradat P., Bervillé A. Genetic relationships in the olive (زیتون L.) reflect multilocal selection of cultivars. Theoretical and Applied Genetics. 2001;102(2-3):251–258. doi: 10.1007/s001220051642. [CrossRef] []
41. Ghanbari R., Anwar F., Alkharfy K. M., Gilani A.-H., Saari N. Valuable nutrients and functional bioactives in different parts of olive (زیتون L.)—a review. International Journal of Molecular Sciences. 2012;13(3):3291–3340. doi: 10.3390/ijms13033291. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
42. Bartolini G., Prevost G., Messeri C., Carignani G. Olive Germplasm: Cultivars and World-Wide Collections. 1998. []
43. Ganino T., Bartolini G., Fabbri A. The classification of olive germplasm—a review. Journal of Horticultural Science and Biotechnology. 2006;81(3):319–334. []
44. Obied H. K. Biography of biophenols: past, present and future. Functional Foods in Health and Disease. 2013;3(6):230–241. []
45. Jerman T., Trebše P., Vodopivec B. M. Ultrasound-assisted solid liquid extraction (USLE) of olive fruit (زیتون) phenolic compounds. Food Chemistry. 2010;123(1):175–182. doi: 10.1016/j.foodchem.2010.04.006. [CrossRef] []
46. Tsukamoto H., Hisada S., Nishibe S. Lignans from bark of the Olea plants. I. Chemical and Pharmaceutical Bulletin. 1984;32(7):2730–2735. doi: 10.1248/cpb.32.2730. [PubMed] [CrossRef] []
47. Pérez-Bonilla M., Salido S., van Beek T. A., et al. Isolation and identification of radical scavengers in olive tree (زیتون) wood. Journal of Chromatography A. 2006;1112(1-2):311–318. doi: 10.1016/j.chroma.2005.12.055. [PubMed] [CrossRef] []
48. Tsukamoto H., Hisada S., Nishibe S. Coumarin and secoiridoid glucosides from bark of Olea africana and Olea capensis . Chemical & Pharmaceutical Bulletin. 1985;33(1):396–399. doi: 10.1248/cpb.33.396. [CrossRef] []
49. Tsukamoto H., Hisada S., Nishibe S., Roux D. G. Phenolic glucosides from زیتون subs. africana . Phytochemistry. 1984;23(12):2839–2841. doi: 10.1016/0031-9422(84)83025-3. [CrossRef] []
50. Tsukamoto H., Hisada S., Nishibe S., Roux D. G., Rourke J. P. Coumarins from Olea africana and Olea capensis . Phytochemistry. 1984;23(3):699–700. doi: 10.1016/s0031-9422(00)80417-3. [CrossRef] []
51. Chiba M., Okabe K., Hisada S., Shima K., Takemoto T., Nishibe S. Elucidation of the structure of a new lignan glucoside from زیتون by carbon-13 nuclear magnetic resonance spectroscopy. Chemical & Pharmaceutical Bulletin. 1979;27(11):2868–2873. doi: 10.1248/cpb.27.2868. [CrossRef] []
52. Bianco A., Scalzo R. L., Scarpati M. L. Isolation of cornoside from زیتون and its transformation into halleridone. Phytochemistry. 1993;32(2):455–457. doi: 10.1016/s0031-9422(00)95015-5. [CrossRef] []
53. Esti M., Cinquanta L., La Notte E. Phenolic compounds in different olive varieties. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 1998;46(1):32–35. doi: 10.1021/jf970391. [PubMed] [CrossRef] []
54. Bianco A., Uccella N. Biophenolic components of olives. Food Research International. 2000;33(6):475–485. doi: 10.1016/S0963-9969(00)00072-7. [CrossRef] []
55. Owen R. W., Haubner R., Mier W., et al. Isolation, structure elucidation and antioxidant potential of the major phenolic and flavonoid compounds in brined olive drupes. Food and Chemical Toxicology. 2003;41(5):703–717. doi: 10.1016/s0278-6915(03)00011-5. [PubMed] [CrossRef] []
56. Peralbo-Molina Á., Priego-Capote F., de Castro M. D. L. Tentative identification of phenolic compounds in olive pomace extracts using liquid chromatography-tandem mass spectrometry with a quadrupole-quadrupole-time-of-flight mass detector. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2012;60(46):11542–11550. doi: 10.1021/jf302896m. [PubMed] [CrossRef] []
57. Savarese M., de Marco E., Sacchi R. Characterization of phenolic extracts from olives (زیتون cv. Pisciottana) by electrospray ionization mass spectrometry. Food Chemistry. 2007;105(2):761–770. doi: 10.1016/j.foodchem.2007.01.037. [CrossRef] []
58. Bianco A., Chiacchio M. A., Grassi G., Iannazzo D., Piperno A., Romeo R. Phenolic components of Olea europea. Isolation of new tyrosol and hydroxytyrosol derivatives. Food Chemistry. 2006;95(4):562–565. doi: 10.1016/j.foodchem.2004.12.033. [CrossRef] []
59. Bianco A., Melchioni C., Ramunno A., Romeo G., Uccella N. Phenolic components of زیتون—isolation of tyrosol derivatives. Natural Product Research. 2004;18(1):29–32. doi: 10.1080/1478641031000111570. [PubMed] [CrossRef] []
60. Maestroduran R., Leoncabello R., Ruizgutierrez V., Fiestas P., Vazquezroncero A. Bitter phenolic glucosides from seeds of olive (زیتون) Grasas y Aceites. 1994;45(5):332–335. []
61. Bastoni L., Bianco A., Piccioni F., Uccella N. Biophenolic profile in olives by nuclear magnetic resonance. Food Chemistry. 2001;73(2):145–151. doi: 10.1016/S0308-8146(00)00250-8. [CrossRef] []
62. Bianco A., Buiarelli F., Cartoni G. P., Coccioli F., Jasionowska R., Margherita P. Analysis by liquid chromatography-tandem mass spectrometry of biophenolic compounds in olives and vegetation waters, Part I. Journal of Separation Science. 2003;26(5):409–416. doi: 10.1002/jssc.200390053. [CrossRef] []
63. Bianco A., Buiarelli F., Cartoni G. P., Coccioli F., Jasionowska R., Margherita P. Analysis by liquid chromatography-tandem mass spectrometry of biophenolic compounds in virgin olive oil, Part II. Journal of Separation Science. 2003;26(5):417–424. doi: 10.1002/jssc.200390054. [CrossRef] []
64. Bianchi G., Pozzi N. 3,4-Dihydroxyphenylglycol, a major C6-C2 phenolic in زیتون fruits. Phytochemistry. 1994;35(5):1335–1337. doi: 10.1016/s0031-9422(00)94849-0. [CrossRef] []
65. Rodríguez G., Lama A., Jaramillo S., et al. 3,4-Dihydroxyphenylglycol (DHPG): an important phenolic compound present in natural table olives. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2009;57(14):6298–6304. doi: 10.1021/jf803512r. [PubMed] [CrossRef] []
66. Vlahov G., Schiavone C., Simone N. Triacylglycerols of the olive fruit (زیتون L.): characterization of mesocarp and seed triacylglycerols in different cultivars by liquid chromatography and13C NMR spectroscopy. Fett-Lipid. 1999;101(4):146–150. []
67. Bianco A., Mazzei R. A., Melchioni C., Scarpati M. L., Romeo G., Uccella N. Microcomponents of olive oil. Part II. Digalactosyldiacylglycerols from زیتون . Food Chemistry. 1998;62(3):343–346. doi: 10.1016/s0308-8146(97)00192-1. [CrossRef] []
68. Sakouhi F., Absalon C., Kallel H., Boukhchina S. Comparative analysis of triacylglycerols from زیتون L. fruits using HPLC and MALDI-TOFMS. European Journal of Lipid Science and Technology. 2010;112(5):574–579. doi: 10.1002/ejlt.200900079. [CrossRef] []
69. Marra C., Giordano M. E. A new diacylglycerol from fresh olive pulp. Natural Product Research. 2005;19(1):81–85. doi: 10.1080/14786410410001686382. [PubMed] [CrossRef] []
70. Procopio A., Alcaro S., Nardi M., et al. Synthesis, biological evaluation, and molecular modeling of oleuropein and its semisynthetic derivatives as cyclooxygenase inhibitors. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2009;57(23):11161–11167. doi: 10.1021/jf9033305. [PubMed] [CrossRef] []
71. Nenadis N., Tsimidou M. Z. Recent Progress in Medicinal Plants, Chemistry and Medicinal Value. Houston, Tex, USA: Studium Press LLC; 2009. Oleuropein and related secoiridoids. Antioxidant activity and sources other than زیتون L. (olive tree) pp. 53–74. []
72. Haloui E., Marzouk B., Marzouk Z., Bouraoui A., Fenina N. Hydroxytyrosol and oleuropein from olive leaves: potent anti-inflammatory and analgesic activities. Journal of Food, Agriculture & Environment. 2011;9(3-4):128–133. []
73. Cardoso S. M., Falcão S. I., Peres A. M., Domingues M. R. M. Oleuropein/ligstroside isomers and their derivatives in Portuguese olive mill wastewaters. Food Chemistry. 2011;129(2):291–296. doi: 10.1016/j.foodchem.2011.04.049. [PubMed] [CrossRef] []
74. Aouidi F., Dupuy N., Artaud J., et al. Rapid quantitative determination of oleuropein in olive leaves (زیتون) using mid-infrared spectroscopy combined with chemometric analyses. Industrial Crops and Products. 2012;37(1):292–297. doi: 10.1016/j.indcrop.2011.12.024. [CrossRef] []
75. lo Scalzo R., Scarpati M. L. A new secoiridoid from olive wastewaters. Journal of Natural Products. 1993;56(4):621–623. doi: 10.1021/np50094a026. [CrossRef] []
76. Servili M., Baldioli M., Selvaggini R., Macchioni A., Montedoro G. Phenolic compounds of olive fruit: one- and two-dimensional nuclear magnetic resonance characterization of nuzhenide and its distribution in the constitutive parts of fruit. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 1999;47(1):12–18. doi: 10.1021/jf9806210. [PubMed] [CrossRef] []
77. Gentile L., Uccella N. A. Selected bioactives from callus cultures of olives (زیتون L. Var. Coratina) by LC-MS. Food Research International. 2014;55:128–136. doi: 10.1016/j.foodres.2013.10.046. [CrossRef] []
78. Paiva-Martins F., Pinto M. Isolation and characterization of a new hydroxytyrosol derivative from olive (زیتون) leaves. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2008;56(14):5582–5588. doi: 10.1021/jf800698y. [PubMed] [CrossRef] []
79. Paiva-Martins F., Rodrigues V., Calheiros R., Marques M. P. M. Characterization of antioxidant olive oil biophenols by spectroscopic methods. Journal of the Science of Food and Agriculture. 2011;91(2):309–314. doi: 10.1002/jsfa.4186. [PubMed] [CrossRef] []
80. Bouaziz M., Grayer R. J., Simmonds M. S. J., Damak M., Sayadi S. Identification and antioxidant potential of flavonoids and low molecular weight phenols in olive cultivar Chemlali growing in Tunisia. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2005;53(2):236–241. doi: 10.1021/jf048859d. [PubMed] [CrossRef] []
81. Meirinhos J., Silva B. M., Valentão P., et al. Analysis and quantification of flavonoidic compounds from Portuguese olive (زیتون L.) leaf cultivars. Natural Product Research. 2005;19(2):189–195. doi: 10.1080/14786410410001704886. [PubMed] [CrossRef] []
82. Sakouhi F., Absalon C., Sebei K., Fouquet E., Boukhchina S., Kallel H. Gas chromatographic-mass spectrometric characterisation of triterpene alcohols and monomethylsterols in developing زیتون L. fruits. Food Chemistry. 2009;116(1):345–350. doi: 10.1016/j.foodchem.2009.01.094. [CrossRef] []
83. Guinda Á., Rada M., Delgado T., Gutiérrez-Adánez P., Castellano J. M. Pentacyclic triterpenoids from olive fruit and leaf. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2010;58(17):9685–9691. doi: 10.1021/jf102039t. [PubMed] [CrossRef] []
84. Gil M., Haïdour A., Ramos J. L. Two glutaric acid derivatives from olives. Phytochemistry. 1998;49(5):1311–1315. doi: 10.1016/s0031-9422(97)01066-2. [CrossRef] []
85. Bianchi G., Murelli C., Vlahov G. Surface waxes from olive fruits. Phytochemistry. 1992;31(10):3503–3506. doi: 10.1016/0031-9422(92)83716-c. [CrossRef] []
86. Vlahov G., Rinaldi G., del Re P., Giuliani A. A. 13C nuclear magnetic resonance spectroscopy for determining the different components of epicuticular waxes of olive fruit (زیتون) Dritta cultivar. Analytica Chimica Acta. 2008;624(2):184–194. doi: 10.1016/j.aca.2008.06.049. [PubMed] [CrossRef] []
87. Wang X.-F., Li C., Shi Y.-P., Di D.-L. Two new secoiridoid glycosides from the leaves of زیتون L. Journal of Asian Natural Products Research. 2009;11(11):940–944. doi: 10.1080/10286020903310979. [PubMed] [CrossRef] []
88. Golubev V. N., Gusar Z. D., Mamedov E. S. Tocopherols of زیتون . Chemistry of Natural Compounds. 1987;23(1):119–120. doi: 10.1007/bf00602478. [CrossRef] []
89. Gómez-González S., Ruiz-Jiménez J., Priego-Capote F., de Castro M. D. L. Qualitative and quantitative sugar profiling in olive fruits, leaves, and stems by gas chromatography-tandem mass spectrometry (GC-MS/MS) after ultrasound-assisted leaching. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2010;58(23):12292–12299. doi: 10.1021/jf102350s. [PubMed] [CrossRef] []
90. Ryan D., Robards K., Prenzler P., Jardine D., Herlt T., Antolovich M. Liquid chromatography with electrospray ionisation mass spectrometric detection of phenolic compounds from زیتون . Journal of Chromatography A. 1999;855(2):529–537. doi: 10.1016/s0021-9673(99)00719-0. [PubMed] [CrossRef] []
91. Savournin C., Baghdikian B., Elias R., Dargouth-Kesraoui F., Boukef K., Balansard G. Rapid high-performance liquid chromatography analysis for the quantitative determination of oleuropein in زیتون leaves. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2001;49(2):618–621. doi: 10.1021/jf000596. [PubMed] [CrossRef] []
92. Charoenprasert S., Mitchell A. Factors influencing phenolic compounds in table olives (زیتون) Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2012;60(29):7081–7095. doi: 10.1021/jf3017699. [PubMed] [CrossRef] []
93. Kuwajima H., Uemura T., Takaishi K., Inoue K., Inouyet H. A secoiridoid glucoside from زیتون . Phytochemistry. 1988;27(6):1757–1759. doi: 10.1016/0031-9422(88)80438-2. [CrossRef] []
94. Karioti A., Chatzopoulou A., Bilia A. R., Liakopoulos G., Stavrianakou S., Skaltsa H. Novel secoiridoid glucosides in زیتون leaves suffering from boron deficiency. Bioscience, Biotechnology and Biochemistry. 2006;70(8):1898–1903. doi: 10.1271/bbb.60059. [PubMed] [CrossRef] []
95. Gariboldi P., Jommi G., Verotta L. Secoiridoids from زیتون . Phytochemistry. 1986;25(4):865–869. doi: 10.1016/0031-9422(86)80018-8. [CrossRef] []
96. Hansen K., Adsersen A., Christensen S. B., Jensen S. R., Nyman U., Smitt U. W. Isolation of an angiotensin converting enzyme (ACE) inhibitor from زیتون and Olea lancea . Phytomedicine. 1996;2(4):319–325. doi: 10.1016/s0944-7113(96)80076-6. [PubMed] [CrossRef] []
97. Mussini P., Orsini F., Pelizzoni F. Triterpenes in leaves of زیتون . Phytochemistry. 1975;14(4):p. 1135. []
98. Movsumov I. S., Aliev A. M. Oleanolic and maslinic acids of the fruit of زیتون . Chemistry of Natural Compounds. 1985;21(1):125–126. doi: 10.1007/bf00574276. [CrossRef] []
99. Sultana N., Ata A. Oleanolic acid and related derivatives as medicinally important compounds. Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry. 2008;23(6):739–756. doi: 10.1080/14756360701633187. [PubMed] [CrossRef] []
100. Komaki E., Yamaguchi S., Maru I., et al. Identification of anti-α-amylase components from olive leaf extracts. Food Science and Technology Research. 2003;9(1):35–39. doi: 10.3136/fstr.9.35. [CrossRef] []
101. Duquesnoy E., Castola V., Casanova J. Triterpenes in the hexane extract of leaves of زیتون L.: analysis using 13C-NMR spectroscopy. Phytochemical Analysis. 2007;18(4):347–353. doi: 10.1002/pca.989. [PubMed] [CrossRef] []
102. Romero C., García A., Medina E., Ruíz-Méndez M. V., de Castro A., Brenes M. Triterpenic acids in table olives. Food Chemistry. 2010;118(3):670–674. doi: 10.1016/j.foodchem.2009.05.037. [CrossRef] []
103. Movsumov I. S. Components of the leaves of Olea verrucosa . Chemistry of Natural Compounds. 1994;30(5):p. 626. doi: 10.1007/bf00629879. [CrossRef] []
104. Bianchi G., Pozzi N., Vlahov G. Pentacyclic triterpene acids in olives. Phytochemistry. 1994;37(1):205–207. doi: 10.1016/0031-9422(94)85026-7. [CrossRef] []
105. Schumacher B., Scholle S., Hölzl J., Khudeir N., Hess S., Müller C. E. Lignans isolated from Valerian: identification and characterization of a new olivil derivative with partial agonistic activity at A1 adenosine receptors. Journal of Natural Products. 2002;65(10):1479–1485. doi: 10.1021/np010464q. [PubMed] [CrossRef] []
106. Campeol E., Flamini G., Cioni P. L., Morelli I., D’Andrea F., Cremonini R. 1,5-Anhydroxylitol from leaves of زیتون . Carbohydrate Research. 2004;339(16):2731–2732. doi: 10.1016/j.carres.2004.09.001. [PubMed] [CrossRef] []
107. Paiva-Martins F., Gordon M. H. Isolation and characterization of the antioxidant component 3,4-dihydroxyphenylethyl 4-formyl-3-formylmethyl-4-hexenoate from olive (زیتون) leaves. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2001;49(9):4214–4219. doi: 10.1021/jf010373z. [PubMed] [CrossRef] []
108. Guinda Á., Lanzón A., Rios J. J., Albi T. The isolation and quantification of the components from olive leaf: hexane extract. Grasas y Aceites. 2002;53(4):419–422. []
109. Cicerale S., Lucas L., Keast R. Biological activities of phenolic compounds present in virgin olive oil. International Journal of Molecular Sciences. 2010;11(2):458–479. doi: 10.3390/ijms11020458. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
110. Christophoridou S., Dais P., Tseng L. I.-H., Spraul M. Separation and identification of phenolic compounds in olive oil by coupling high-performance liquid chromatography with postcolumn solid-phase extraction to nuclear magnetic resonance spectroscopy (LC-SPE-NMR) Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2005;53(12):4667–4679. doi: 10.1021/jf040466r. [PubMed] [CrossRef] []
111. Pérez-Trujillo M., Gómez-Caravaca A. M., Segura-Carretero A., Fernández-Gutiérrez A., Parella T. Separation and identification of phenolic compounds of extra virgin olive oil from زیتون L. by HPLC-DAD-SPE-NMR/MS. Identification of a new diastereoisomer of the aldehydic form of oleuropein aglycone. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2010;58(16):9129–9136. doi: 10.1021/jf101847e. [PubMed] [CrossRef] []
112. Rodríguez G., Lama A., Trujillo M., Espartero J. L., Fernández-Bolaños J. Isolation of a powerful antioxidant from زیتون fruit-mill waste: 3,4-Dihydroxyphenylglycol. LWT—Food Science and Technology. 2009;42(2):483–490. doi: 10.1016/j.lwt.2008.08.015. [CrossRef] []
113. Montedoro G., Servili M., Baldioli M., Selvaggini R., Miniati E., Macchioni A. Simple and hydrolyzable compounds in virgin olive oil. 3. Spectroscopic characterizations of the secoiridoid derivatives. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 1993;41(11):2228–2234. doi: 10.1021/jf00035a076. [CrossRef] []
114. Brenes M., Hidalgo F. J., García A., et al. Pinoresinol and 1-acetoxypinoresinol, two new phenolic compounds identified in olive oil. Journal of the American Oil Chemists’ Society. 2000;77(7):715–720. doi: 10.1007/s11746-000-0115-4. [CrossRef] []
115. Bianco A., Coccioli F., Guiso M., Marra C. The occurrence in olive oil of a new class of phenolic compounds: hydroxy-isochromans. Food Chemistry. 2002;77(4):405–411. doi: 10.1016/S0308-8146(01)00366-1. [CrossRef] []
116. Pérez-Bonilla M., Salido S., van Beek T. A., et al. Isolation of antioxidative secoiridoids from olive wood (زیتون L.) guided by on-line HPLC-DAD-radical scavenging detection. Food Chemistry. 2011;124(1):36–41. doi: 10.1016/j.foodchem.2010.05.099. [CrossRef] []
117. Khlif I., Hamden K., Damak M., Allouche N. A new triterpene from Olea europea stem with antidiabetic activity. Chemistry of Natural Compounds. 2012;48(5):799–802. doi: 10.1007/s10600-012-0386-y. [CrossRef] []
118. Al-Khalil S. A survey of plants used in Jordanian traditional medicine. Pharmaceutical Biology. 1995;33(4):317–323. doi: 10.3109/13880209509065385. [CrossRef] []
119. Bellakhdar J., Claisse R., Fleurentin J., Younos C. Repertory of standard herbal drugs in the Moroccan pharmacopoea. Journal of Ethnopharmacology. 1991;35(2):123–143. doi: 10.1016/0378-8741(91)90064-K. [PubMed] [CrossRef] []
120. Zargari A. Iranian medicinal plants. Tehran University Publications. 1997;3:p. 392. []
121. Darias V., Abdala S., Martin D., Ramos F. Hypoglycaemic plants from the Canary Islands. Phytotherapy Research. 1996;10(1):S3–S5. doi: 10.1002/(sici)1099-1573(199602)10:1x003C;5::aid-ptr758x0003e;3.0.co;2-w. [CrossRef] []
122. Darias V., Bravo L., Barquin E., Herrera D. M., Fraile C. Contribution to the ethnopharmacological study of the Canary Islands. Journal of Ethnopharmacology. 1986;15(2):169–193. doi: 10.1016/0378-8741(86)90154-6. [PubMed] [CrossRef] []
123. Kokwaro J. O. Medicinal Plants of East Africa. University of Nairobi Press; 2009. []
124. Lawrendiadis G. Contribution to the knowledge of the medicinal plants of Greece. Planta Medica. 1961;9(2):164–169. doi: 10.1055/s-0028-1100338. [CrossRef] []
125. De Feo V., Aquino R., Menghini A., Ramundo E., Senatore F. Traditional phytotherapy in the Peninsula Sorrentina, Campania, southern Italy. Journal of Ethnopharmacology. 1992;36(2):113–125. doi: 10.1016/0378-8741(92)90010-O. [PubMed] [CrossRef] []
126. Pieroni A., Heimler D., Pieters L., van Poel B., Vlietinck A. J. In vitro anti-complementary activity of flavonoids from olive (زیتون L.) leaves. Pharmazie. 1996;51(10):765–768. [PubMed] []
127. Gastaldo P. Official compendium of the Italian flora. XVI. Fitoterapia. 1974;45:199–217. []
128. de Feo V., Senatore F. Medicinal plants and phytotherapy in the Amalfitan Coast, Salerno Province, Campania, Southern Italy. Journal of Ethnopharmacology. 1993;39(1):39–51. doi: 10.1016/0378-8741(93)90049-b. [PubMed] [CrossRef] []
129. Giordano J., Levine P. Botanical preparations used in Italian folk medicine: possible pharmacological and chemical basis of effect. Social Pharmacology. 1989;3(1-2):83–110. []
130. Vardanian S. A. Phytotherapy of bronchial asthma in medieval Armenian medicine. Terapevticheskiĭ Arkhiv. 1978;50(4):133–136. [PubMed] []
131. Ribeiro de R. A., de Barros F., Margarida M., et al. Acute diuretic effects in conscious rats produced by some medicinal plants used in the state of Sao Paulo, Brasil. Journal of Ethnopharmacology. 1988;24(1):19–29. doi: 10.1016/0378-8741(88)90136-5. [PubMed] [CrossRef] []
132. Ghazanfar S. A., Al-Al-Sabahi A. M. Medicinal plants of Northern and Central Oman (Arabia) Economic Botany. 1993;47(1):89–98. doi: 10.1007/bf02862209. [CrossRef] []
133. Fujita T., Sezik E., Tabata M., et al. Traditional medicine in Turkey VII. Folk medicine in middle and west Black Sea regions. Economic Botany. 1995;49(4):406–422. doi: 10.1007/BF02863092. [CrossRef] []
134. Flemmig J., Kuchta K., Arnhold J., Rauwald H. W. زیتون leaf (Ph.Eur.) extract as well as several of its isolated phenolics inhibit the gout-related enzyme xanthine oxidase. Phytomedicine. 2011;18(7):561–566. doi: 10.1016/j.phymed.2010.10.021. [PubMed] [CrossRef] []
135. Haloui E., Marzouk Z., Marzouk B., Bouftira I., Bouraoui A., Fenina N. Pharmacological activities and chemical composition of the زیتون L. leaf essential oils from Tunisia. Journal of Food, Agriculture and Environment. 2010;8(2):204–208. []
136. Süntar I. P., Akkol E. K., Baykal T. Assessment of anti-inflammatory and antinociceptive activities of زیتون L. Journal of Medicinal Food. 2010;13(2):352–356. doi: 10.1089/jmf.2009.0067. [PubMed] [CrossRef] []
137. Guerin J., Reveillere H. Annales Pharmaceutiques Françaises. Paris, France: Masson Editeur; 1985. Antifungal activity of plant extracts used in therapy. 2. Study of 40 plant extracts against 9 fungi species; pp. 77–81. [PubMed] []
138. Tahraoui A., El-Hilaly J., Israili Z. H., Lyoussi B. Ethnopharmacological survey of plants used in the traditional treatment of hypertension and diabetes in south-eastern Morocco (Errachidia province) Journal of Ethnopharmacology. 2007;110(1):105–117. doi: 10.1016/j.jep.2006.09.011. [PubMed] [CrossRef] []
139. Sheth A., Mitaliya K., Joshi S. The Herbs of Ayurveda. Shet; 2005. []
140. Ali-Shtayeh M. S., Jamous R. M., Jamous R. M. Complementary and alternative medicine use amongst Palestinian diabetic patients. Complementary Therapies in Clinical Practice. 2012;18(1):16–21. doi: 10.1016/j.ctcp.2011.09.001. [PubMed] [CrossRef] []
141. Alarcon-Aguilara F. J., Roman-Ramos R., Perez-Gutierrez S., Aguilar-Contreras A., Contreras-Weber C. C., Flores-Saenz J. L. Study of the anti-hyperglycemic effect of plants used as antidiabetics. Journal of Ethnopharmacology. 1998;61(2):101–110. doi: 10.1016/S0378-8741(98)00020-8. [PubMed] [CrossRef] []
142. Amel B. Traditional treatment of high blood pressure and diabetes in Souk Ahras district. Journal of Pharmacognosy and Phytotherapy. 2013;5(1):12–20. doi: 10.5897/jpp11.065. [CrossRef] []
143. Al-Azzawie H. F., Alhamdani M.-S. S. Hypoglycemic and antioxidant effect of oleuropein in alloxan-diabetic rabbits. Life Sciences. 2006;78(12):1371–1377. doi: 10.1016/j.lfs.2005.07.029. [PubMed] [CrossRef] []
144. Sato H., Genet C., Strehle A., et al. Anti-hyperglycemic activity of a TGR5 agonist isolated from زیتون . Biochemical and Biophysical Research Communications. 2007;362(4):793–798. doi: 10.1016/j.bbrc.2007.06.130. [PubMed] [CrossRef] []
145. Jemai H., Feki A. E. L., Sayadi S. Antidiabetic and antioxidant effects of hydroxytyrosol and oleuropein from olive leaves in alloxan-diabetic rats. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2009;57(19):8798–8804. doi: 10.1021/jf901280r. [PubMed] [CrossRef] []
146. Eidi A., Eidi M., Darzi R. Antidiabetic effect of زیتون L. in normal and diabetic rats. Phytotherapy Research. 2009;23(3):347–350. doi: 10.1002/ptr.2629. [PubMed] [CrossRef] []
147. Cumaoğlu A., Rackova L., Stefek M., Kartal M., Maechler P., Karasu Ç. Effects of olive leaf polyphenols against H2O2 toxicity in insulin secreting β-cells. Acta Biochimica Polonica. 2011;58(1):45–50. [PubMed] []
148. Barbaro B., Toietta G., Maggio R., et al. Effects of the olive-derived polyphenol oleuropein on human health. International Journal of Molecular Sciences. 2014;15(10):18508–18524. doi: 10.3390/ijms151018508. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
149. Dubey V. K., Patil C. R., Kamble S. M., et al. Oleanolic acid prevents progression of streptozotocin induced diabetic nephropathy and protects renal microstructures in Sprague Dawley rats. Journal of Pharmacology & Pharmacotherapeutics. 2013;4(1):47–52. doi: 10.4103/0976-500x.107678. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
150. Al-Qarawi A. A., Al-Damegh M. A., ElMougy S. A. Effect of freeze dried extract of زیتون on the pituitary-thyroid axis in rats. Phytotherapy Research. 2002;16(3):286–287. doi: 10.1002/ptr.855. [PubMed] [CrossRef] []
151. de Bock M., Derraik J. G. B., Brennan C. M., et al. Olive (زیتون L.) leaf polyphenols improve insulin sensitivity in middle-aged overweight men: a randomized, placebo-controlled, crossover trial. PLoS ONE. 2013;8(3) doi: 10.1371/journal.pone.0057622.e57622 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
152. Casaburi I., Puoci F., Chimento A., et al. Potential of olive oil phenols as chemopreventive and therapeutic agents against cancer: a review of in vitro studies. Molecular Nutrition & Food Research. 2013;57(1):71–83. doi: 10.1002/mnfr.201200503. [PubMed] [CrossRef] []
153. Juan M. E., Wenzel U., Daniel H., Planas J. M. Erythrodiol, a natural triterpenoid from olives, has antiproliferative and apoptotic activity in HT-29 human adenocarcinoma cells. Molecular Nutrition and Food Research. 2008;52(5):595–599. doi: 10.1002/mnfr.200700300. [PubMed] [CrossRef] []
154. Goulas V., Exarchou V., Troganis A. N., et al. Phytochemicals in olive-leaf extracts and their antiproliferative activity against cancer and endothelial cells. Molecular Nutrition and Food Research. 2009;53(5):600–608. doi: 10.1002/mnfr.200800204. [PubMed] [CrossRef] []
155. Allouche Y., Warleta F., Campos M., et al. Antioxidant, antiproliferative, and pro-apoptotic capacities of pentacyclic triterpenes found in the skin of olives on MCF-7 human breast cancer cells and their effects on DNA damage. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2011;59(1):121–130. doi: 10.1021/jf102319y. [PubMed] [CrossRef] []
156. Fares R., Bazzi S., Baydoun S. E., Abdel-Massih R. M. The antioxidant and anti-proliferative activity of the Lebanese زیتون extract. Plant Foods for Human Nutrition. 2011;66(1):58–63. doi: 10.1007/s11130-011-0213-9. [PubMed] [CrossRef] []
157. Wang X., Bai H., Zhang X., et al. Inhibitory effect of oleanolic acid on hepatocellular carcinoma via ERK-p53-mediated cell cycle arrest and mitochondrial-dependent apoptosis. Carcinogenesis. 2013;34(6):1323–1330. doi: 10.1093/carcin/bgt058. [PubMed] [CrossRef] []
158. Burattini S., Salucci S., Baldassarri V., et al. Anti-apoptotic activity of hydroxytyrosol and hydroxytyrosyl laurate. Food and Chemical Toxicology. 2013;55:248–256. doi: 10.1016/j.fct.2012.12.049. [PubMed] [CrossRef] []
159. Milanizadeh S., Bigdeli M. R., Rasoulian B., Amani D. The effects of olive leaf extract on antioxidant enzymes activity and tumor growth in breast cancer. Thrita. 2014;3(1) doi: 10.5812/thrita.12914.e12914 [CrossRef] []
160. Reyes-Zurita F. J., Rufino-Palomares E. E., Lupiáñez J. A., Cascante M. Maslinic acid, a natural triterpene from زیتون L., induces apoptosis in HT29 human colon-cancer cells via the mitochondrial apoptotic pathway. Cancer Letters. 2009;273(1):44–54. doi: 10.1016/j.canlet.2008.07.033. [PubMed] [CrossRef] []
161. Rufino-Palomares E. E., Reyes-Zurita F. J., García-Salguero L., et al. Maslinic acid, a triterpenic anti-tumoural agent, interferes with cytoskeleton protein expression in HT29 human colon-cancer cells. Journal of Proteomics. 2013;83:15–25. doi: 10.1016/j.jprot.2013.02.031. [PubMed] [CrossRef] []
162. Reyes F. J., Centelles J. J., Lupiáñez J. A., Cascante M. (2α,3β)-2,3-Dihydroxyolean-12-en-28-oic acid, a new natural triterpene from Olea europea, induces caspase dependent apoptosis selectively in colon adenocarcinoma cells. FEBS Letters. 2006;580(27):6302–6310. doi: 10.1016/j.febslet.2006.10.038. [PubMed] [CrossRef] []
163. Cárdeno A., Sánchez-Hidalgo M., Rosillo M. A., de la Lastra C. A. Oleuropein, a secoiridoid derived from olive tree, inhibits the proliferation of human colorectal cancer cell through downregulation of HIF-1α . Nutrition and Cancer. 2013;65(1):147–156. doi: 10.1080/01635581.2013.741758. [PubMed] [CrossRef] []
164. Randon A. M., Attard E. The in vitro immunomodulatory activity of oleuropein, a secoiridoid glycoside from زیتون L. Natural Product Communications. 2007;2(5):515–519. []
165. Adnan M., Bibi R., Mussarat S., Tariq A., Shinwari Z. K. Ethnomedicinal and phytochemical review of Pakistani medicinal plants used as antibacterial agents against Escherichia coli . Annals of Clinical Microbiology and Antimicrobials. 2014;13(1, article 40) doi: 10.1186/s12941-014-0040-6. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
166. Kubo A., Lunde C. S., Kubo I. Antimicrobial activity of the olive oil flavor compounds. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 1995;43(6):1629–1633. doi: 10.1021/jf00054a040. [CrossRef] []
167. Pereira A. P., Ferreira I. C. F. R., Marcelino F., et al. Phenolic compounds and antimicrobial activity of olive (زیتون L. Cv. Cobrançosa) leaves. Molecules. 2007;12(5):1153–1162. doi: 10.3390/12051153. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
168. Medina E., Brenes M., Romero C., García A., de Castro A. Main antimicrobial compounds in table olives. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2007;55(24):9817–9823. doi: 10.1021/jf0719757. [PubMed] [CrossRef] []
169. Alkofahi A., Batshoun R., Owais W., Najib N. Biological activity of some Jordanian medicinal plant extracts. Part II. Fitoterapia. 1997;68(2):163–168. []
170. Sudjana A. N., D’Orazio C., Ryan V., et al. Antimicrobial activity of commercial زیتون (olive) leaf extract. International Journal of Antimicrobial Agents. 2009;33(5):461–463. doi: 10.1016/j.ijantimicag.2008.10.026. [PubMed] [CrossRef] []
171. Ko K.-W., Kang H. J., Lee B. Y. Antioxidant, antimicrobial, and antiproliferative activities of olive (زیتون L.) Leaf Extracts. Food Science and Biotechnology. 2009;18(3):818–821. []
172. Korukluoglu M., Sahan Y., Yigit A., Ozer E. T., Gucer S. Antibacterial activity and chemical constitutions of زیتون L. leaf extracts. Journal of Food Processing and Preservation. 2010;34(3):383–396. doi: 10.1111/j.1745-4549.2008.00318.x. [CrossRef] []
173. Lee O.-H., Lee B.-Y. Antioxidant and antimicrobial activities of individual and combined phenolics in زیتون leaf extract. Bioresource Technology. 2010;101(10):3751–3754. doi: 10.1016/j.biortech.2009.12.052. [PubMed] [CrossRef] []
174. Keskin D., Ceyhan N., Uğur A., Dbeys A. D. Antimicrobial activity and chemical constitutions of West Anatolian olive (زیتون L.) leaves. Journal of Food, Agriculture & Environment. 2012;10(2):99–102. []
175. Brahmi F., Flamini G., Issaoui M., et al. Chemical composition and biological activities of volatile fractions from three Tunisian cultivars of olive leaves. Medicinal Chemistry Research. 2012;21(10):2863–2872. doi: 10.1007/s00044-011-9817-8. [CrossRef] []
176. Zaki A. A., Shaaban M. I., Hashish N. E., Amer M. A., Lahloub M.-F. Assessment of anti-quorum sensing activity for some ornamental and medicinal plants native to Egypt. Scientia Pharmaceutica. 2013;81(1):251–258. doi: 10.3797/scipharm.1204-26. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
177. Medina E., Romero C., de Los Santos B., et al. Antimicrobial activity of olive solutions from stored alpeorujo against plant pathogenic microorganisms. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2011;59(13):6927–6932. doi: 10.1021/jf2010386. [PubMed] [CrossRef] []
178. Brenes M., García A., de los Santos B., et al. Olive glutaraldehyde-like compounds against plant pathogenic bacteria and fungi. Food Chemistry. 2011;125(4):1262–1266. doi: 10.1016/j.foodchem.2010.10.055. [CrossRef] []
179. Korukluoglu M., Sahan Y., Yigit A. Antifungal properties of olive leaf extracts and their phenolic compounds. Journal of Food Safety. 2008;28(1):76–87. doi: 10.1111/j.1745-4565.2007.00096.x. [CrossRef] []
180. Battinelli L., Daniele C., Cristiani M., Bisignano G., Saija A., Mazzanti G. In vitro antifungal and anti-elastase activity of some aliphatic aldehydes from زیتون L. fruit. Phytomedicine. 2006;13(8):558–563. doi: 10.1016/j.phymed.2005.09.009. [PubMed] [CrossRef] []
181. Brahmi F., Dabbou S., Flamini G., Edziri H., Mastouri M., Hammami M. Fatty acid composition and biological activities of volatiles from fruits of two Tunisian olive cultivars. International Journal of Food Science & Technology. 2011;46(6):1316–1322. doi: 10.1111/j.1365-2621.2011.02616.x. [CrossRef] []
182. de Pablos L. M., González G., Rodrigues R., Granados A. G., Parra A., Osuna A. Action of a pentacyclic triterpenoid, maslinic acid, against Toxoplasma gondii . Journal of Natural Products. 2010;73(5):831–834. doi: 10.1021/np900749b. [PubMed] [CrossRef] []
183. Micol V., Caturla N., Pérez-Fons L., Más V., Pérez L., Estepa A. The olive leaf extract exhibits antiviral activity against viral haemorrhagic septicaemia rhabdovirus (VHSV) Antiviral Research. 2005;66(2-3):129–136. doi: 10.1016/j.antiviral.2005.02.005. [PubMed] [CrossRef] []
184. Nasopoulou C., Karantonis H. C., Detopoulou M., Demopoulos C. A., Zabetakis I. Exploiting the anti-inflammatory properties of olive (زیتون) in the sustainable production of functional food and neutraceuticals. Phytochemistry Reviews. 2014;13:445–458. doi: 10.1007/s11101-014-9350-8. [CrossRef] []
185. Le Tutour B., Guedon D. Antioxidative activities of زیتون leaves and related phenolic compounds. Phytochemistry. 1992;31(4):1173–1178. doi: 10.1016/0031-9422(92)80255-d. [CrossRef] []
186. Speroni E., Guerra M. C., Minghetti A., et al. Oleuropein evaluated in vitro and in vivo as an antioxidant. Phytotherapy Research. 1998;12:S98–S100. doi: 10.1002/(sici)1099-1573(1998)12:1x0003C;s98::aid-ptr263x003E;3.0.co;2-m. [CrossRef] []
187. Fogliano V., Ritieni A., Monti S. M., et al. Antioxidant activity of virgin olive oil phenolic compounds in a micellar system. Journal of the Science of Food and Agriculture. 1999;79(13):1803–1808. []
188. Benavente-García O., Castillo J., Lorente J., Ortuño A., Del Rio J. A. Antioxidant activity of phenolics extracted from زیتون L. leaves. Food Chemistry. 2000;68(4):457–462. doi: 10.1016/s0308-8146(99)00221-6. [CrossRef] []
189. Briante R., Patumi M., Terenziani S., Bismuto E., Febbraio F., Nucci R. زیتون L. leaf extract and derivatives: antioxidant properties. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2002;50(17):4934–4940. doi: 10.1021/jf025540p. [PubMed] [CrossRef] []
190. Lavelli V. Comparison of the antioxidant activities of extra virgin olive oils. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2002;50(26):7704–7708. doi: 10.1021/jf020749o. [PubMed] [CrossRef] []
191. Morelló J.-R., Vuorela S., Romero M.-P., Motilva M.-J., Heinonen M. Antioxidant activity of olive pulp and olive oil phenolic compounds of the arbequina cultivar. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2005;53(6):2002–2008. doi: 10.1021/jf048386a. [PubMed] [CrossRef] []
192. Ranalli A., Lucera L., Contento S. Antioxidizing potency of phenol compounds in olive oil mill wastewater. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2003;51(26):7636–7641. doi: 10.1021/jf034879o. [PubMed] [CrossRef] []
193. Montilla M. P., Agil A., Navarro M. C., et al. Antioxidant activity of maslinic acid, a triterpene derivative obtained from زیتون . Planta Medica. 2003;69(5):472–474. doi: 10.1055/s-2003-39698. [PubMed] [CrossRef] []
194. Sivakumar G., Briccoli Bati C., Uccella N. HPLC-MS screening of the antioxidant profile of Italian olive cultivars. Chemistry of Natural Compounds. 2005;41(5):588–591. doi: 10.1007/s10600-005-0214-8. [CrossRef] []
195. Škerget M., Kotnik P., Hadolin M., Hraš A. R., Simonič M., Knez Ž. Phenols, proanthocyanidins, flavones and flavonols in some plant materials and their antioxidant activities. Food Chemistry. 2005;89(2):191–198. doi: 10.1016/j.foodchem.2004.02.025. [CrossRef] []
196. Gonçalves S., Gomes D., Costa P., Romano A. The phenolic content and antioxidant activity of infusions from Mediterranean medicinal plants. Industrial Crops and Products. 2013;43(1):465–471. doi: 10.1016/j.indcrop.2012.07.066. [CrossRef] []
197. Lafka T.-I., Lazou A., Sinanoglou V., Lazos E. Phenolic extracts from wild olive leaves and their potential as edible oils antioxidants. Foods. 2013;2(1):18–31. [PMC free article] [PubMed] []
198. Marwah R. G., Fatope M. O., Mahrooqi R. A., Varma G. B., Abadi H. A., Al-Burtamani S. K. S. Antioxidant capacity of some edible and wound healing plants in Oman. Food Chemistry. 2007;101(2):465–470. doi: 10.1016/j.foodchem.2006.02.001. [CrossRef] []
199. Jiang L.-Q., Takamura H. Radical-scavenging compounds in olive fruits and their changes during table olive preparation. Applied Mechanics and Materials. 2013;295-298:118–122. doi: 10.4028/www.scientific.net/AMM.295-298.118. [CrossRef] []
200. Hayes J. E., Allen P., Brunton N., O’Grady M. N., Kerry J. P. Phenolic composition and in vitro antioxidant capacity of four commercial phytochemical products: olive leaf extract (زیتون L.), lutein, sesamol and ellagic acid. Food Chemistry. 2011;126(3):948–955. doi: 10.1016/j.foodchem.2010.11.092. [CrossRef] []
201. Jemai H., Bouaziz M., Sayadi S. Phenolic composition, sugar contents and antioxidant activity of tunisian sweet olive cuitivar with regard to fruit ripening. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2009;57(7):2961–2968. doi: 10.1021/jf8034176. [PubMed] [CrossRef] []
202. Silva S., Gomes L., Leitão F., Coelho A. V., Boas L. V. Phenolic compounds and antioxidant activity of زیتون L. fruits and leaves. Food Science and Technology International. 2006;12(5):385–395. doi: 10.1177/1082013206070166. [CrossRef] []
203. Lee O.-H., Lee B.-Y., Kim Y.-C., Shetty K., Kim Y.-C. Radical scavenging-linked antioxidant activity of ethanolic extracts of diverse types of extra virgin olive oils. Journal of Food Science. 2008;73(7):C519–C525. doi: 10.1111/j.1750-3841.2008.00865.x. [PubMed] [CrossRef] []
204. Ben Othman N., Roblain D., Thonart P., Hamdi M. Tunisian table olive phenolic compounds and their antioxidant capacity. Journal of Food Science. 2008;73(4):C235–C240. doi: 10.1111/j.1750-3841.2008.00711.x. [PubMed] [CrossRef] []
205. Conde E., Cara C., Moure A., Ruiz E., Castro E., Domínguez H. Antioxidant activity of the phenolic compounds released by hydrothermal treatments of olive tree pruning. Food Chemistry. 2009;114(3):806–812. doi: 10.1016/j.foodchem.2008.10.017. [CrossRef] []
206. Ferreira I. C. F. R., Barros L., Soares M. E., Bastos M. L., Pereira J. A. Antioxidant activity and phenolic contents of زیتون L. leaves sprayed with different copper formulations. Food Chemistry. 2007;103(1):188–195. doi: 10.1016/j.foodchem.2006.08.006. [CrossRef] []
207. Paiva-Martins F., Fernandes J., Rocha S., et al. Effects of olive oil polyphenols on erythrocyte oxidative damage. Molecular Nutrition & Food Research. 2009;53(5):609–616. doi: 10.1002/mnfr.200800276. [PubMed] [CrossRef] []
208. Abaza L., ben Youssef N., Manai H., Haddada F. M., Methenni K., Zarrouk M. Chétoui olive leaf extracts: influence of the solvent type on phenolics and antioxidant activities. Grasas y Aceites. 2011;62(1):96–104. doi: 10.3989/gya.044710. [CrossRef] []
209. Türkez H., Toğar B. Olive (زیتون L.) leaf extract counteracts genotoxicity and oxidative stress of permethrin in human lymphocytes. Journal of Toxicological Sciences. 2011;36(5):531–537. doi: 10.2131/jts.36.531. [PubMed] [CrossRef] []
210. Muzzalupo I., Stefanizzi F., Perri E., Chiappetta A. A. Transcript levels of CHL p gene, antioxidants and chlorophylls contents in olive (زیتون l.) pericarps: a comparative study on eleven olive cultivars harvested in two ripening stages. Plant Foods for Human Nutrition. 2011;66(1):1–10. doi: 10.1007/s11130-011-0208-6. [PubMed] [CrossRef] []
211. Nadour M., Michaud P., Moulti-Mati F. Antioxidant activities of polyphenols extracted from olive (زیتون) of Chamlal variety. Applied Biochemistry and Biotechnology. 2012;167(6):1802–1810. doi: 10.1007/s12010-012-9633-8. [PubMed] [CrossRef] []
212. Petridis A., Therios I., Samouris G. Genotypic variation of total phenol and Oleuropein concentration and antioxidant activity of 11 Greek olive cultivars (زیتون L.) HortScience. 2012;47(3):339–342. []
213. Malheiro R., Rodrigues N., Manzke G., Bento A., Pereira J. A., Casal S. The use of olive leaves and tea extracts as effective antioxidants against the oxidation of soybean oil under microwave heating. Industrial Crops and Products. 2013;44:37–43. doi: 10.1016/j.indcrop.2012.10.023. [CrossRef] []
214. Machado M., Felizardo C., Fernandes-Silva A. A., Nunes F. M., Barros A. Polyphenolic compounds, antioxidant activity and l-phenylalanine ammonia-lyase activity during ripening of olive cv. ‘Cobrançosa’ under different irrigation regimes. Food Research International. 2013;51(1):412–421. doi: 10.1016/j.foodres.2012.12.056. [CrossRef] []
215. Botsoglou E., Govaris A., Pexara A., Ambrosiadis I., Fletouris D. Effect of dietary olive leaves (زیتون L.) on lipid and protein oxidation of refrigerated stored n-3-enriched pork. International Journal of Food Science & Technology. 2014;49(1):42–50. doi: 10.1111/ijfs.12272. [CrossRef] []
216. Togna G. I., Togna A. R., Franconi M., Marra C., Guiso M. Olive oil isochromans inhibit human platelet reactivity. Journal of Nutrition. 2003;133(8):2532–2536. [PubMed] []
217. Homer K. A., Manji F., Beighton D. Inhibition of peptidase and glycosidase activities of Porphyromonas gingivalis, Bacteroides intermedius and Treponema denticola by plant extracts. Journal of Clinical Periodontology. 1992;19(5):305–310. doi: 10.1111/j.1600-051x.1992.tb00649.x. [PubMed] [CrossRef] []
218. Kubo I., Kinst-Hori I. Tyrosinase inhibitory activity of the olive oil flavor compounds. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 1999;47(11):4574–4578. doi: 10.1021/jf990165v. [PubMed] [CrossRef] []
219. Somova L. I., Shode F. O., Mipando M. Cardiotonic and antidysrhythmic effects of oleanolic and ursolic acids, methyl maslinate and uvaol. Phytomedicine. 2004;11(2-3):121–129. doi: 10.1078/0944-7113-00329. [PubMed] [CrossRef] []
220. Susalit E., Agus N., Effendi I., et al. Olive (زیتون) leaf extract effective in patients with stage-1 hypertension: comparison with Captopril. Phytomedicine. 2011;18(4):251–258. doi: 10.1016/j.phymed.2010.08.016. [PubMed] [CrossRef] []
221. Circosta C., Occhiuto F., Gregorio A., Toigo S., de Pasquale A. The cardiovascular activity of the shoots and leaves of زیتون L. and oleuropein. Plantes Medicinales et Phytotherapie. 1990;24(4):264–277. []
222. Luibl E. Leaves of the olive tree in hypertension. Medizinische Monatsschrift für Pharmazeuten. 1958;12:181–182. [PubMed] []
223. Kosak R., Stern P. Examination of the hypotensive activity of folium olivae. Acta Pharmaceutica Jugoslavia. 1956;6:121–132. []
224. Somova L. I., Shode F. O., Ramnanan P., Nadar A. Antihypertensive, antiatherosclerotic and antioxidant activity of triterpenoids isolated from زیتون, subspecies africana leaves. Journal of Ethnopharmacology. 2003;84(2-3):299–305. doi: 10.1016/s0378-8741(02)00332-x. [PubMed] [CrossRef] []
225. Cherif S., Rahal N., Haouala M., et al. A clinical trial of a titrated Olea extract in the treatment of essential arterial hypertension. Journal de Pharmacie de Belgique. 1996;51(2):69–71. [PubMed] []
226. Khayyal M. T., El-Ghazaly M. A., Abdallah D. M., Nassar N. N., Okpanyi S. N., Kreuter M.-H. Blood pressure lowering effect of an olive leaf extract (زیتون) in L-NAME induced hypertension in rats. Arzneimittel-Forschung. 2002;52(11):797–802. [PubMed] []
227. Perrinjaquet-Moccetti T., Busjahn A., Schmidlin C., Schmidt A., Bradl B., Aydogan C. Food supplementation with an olive (زیتون L.) leaf extract reduces blood pressure in borderline hypertensive monozygotic twins. Phytotherapy Research. 2008;22(9):1239–1242. doi: 10.1002/ptr.2455. [PubMed] [CrossRef] []
228. Scheffler A., Rauwald H. W., Kampa B., Mann U., Mohr F. W., Dhein S. زیتون leaf extract exerts L-type Ca2+ channel antagonistic effects. Journal of Ethnopharmacology. 2008;120(2):233–240. doi: 10.1016/j.jep.2008.08.018. [PubMed] [CrossRef] []
229. Beauchamp G. K., Keast R. S. J., Morel D., et al. Ibuprofen-like activity in extra-virgin olive oil. Nature. 2005;437(7055):45–46. doi: 10.1038/437045a. [PubMed] [CrossRef] []
230. Esmaeili-Mahani S., Rezaeezadeh-Roukerd M., Esmaeilpour K., et al. Olive (زیتون L.) leaf extract elicits antinociceptive activity, potentiates morphine analgesia and suppresses morphine hyperalgesia in rats. Journal of Ethnopharmacology. 2010;132(1):200–205. doi: 10.1016/j.jep.2010.08.013. [PubMed] [CrossRef] []
231. Eidi A., Moghadam-Kia S., Moghadam J. Z., Eidi M., Rezazadeh S. Antinociceptive and anti-inflammatory effects of olive oil (Olea europeae L.) in mice. Pharmaceutical Biology. 2012;50(3):332–337. doi: 10.3109/13880209.2011.600318. [PubMed] [CrossRef] []
232. Nieto F. R., Cobos E. J., Entrena J. M., Parra A., García-Granados A., Baeyens J. M. Antiallodynic and analgesic effects of maslinic acid, a pentacyclic triterpenoid from زیتون . Journal of Natural Products. 2013;76(4):737–740. doi: 10.1021/np300783a. [PubMed] [CrossRef] []
233. Ikeda Y., Murakami A., Ohigashi H. Ursolic acid: an anti- and pro-inflammatory triterpenoid. Molecular Nutrition and Food Research. 2008;52(1):26–42. doi: 10.1002/mnfr.200700389. [PubMed] [CrossRef] []
234. Sahranavard S., Kamalinejad M., Faizi M. Evaluation of anti-inflammatory and anti-nociceptive effects of defatted fruit extract of زیتون . Iranian Journal of Pharmaceutical Research. 2014;13(supplement):119–123. [PMC free article] [PubMed] []
235. Dekanski D., Janićijević-Hudomal S., Tadić V., Marković G., Arsić I., Mitrović D. M. Phytochemical analysis and gastroprotective activity of an olive leaf extract. Journal of the Serbian Chemical Society. 2009;74(4):367–377. doi: 10.2298/jsc0904367d. [CrossRef] []
236. Arsić I., Žugić A., Antić D. R., et al. Hypericum perforatum L. Hypericaceae/Guttiferae sunflower, olive and palm oil extracts attenuate cold restraint stress—induced gastric lesions. Molecules. 2010;15(10):6688–6698. doi: 10.3390/molecules15106688. [CrossRef] []
237. Fehri B., Aiache J.-M., Mrad S., Korbi S., Lamaison J.-L. زیتون L.: stimulant, anti-ulcer and anti-inflammatory effects. Bollettino Chimico Farmaceutico. 1996;135(1):42–49. []
238. Kang H., Koppula S. زیتون linn. Fruit pulp extract protects against carbon tetrachloride-induced hepatic damage in mice. Indian Journal of Pharmaceutical Sciences. 2014;76(4):274–280. [PMC free article] [PubMed] []
239. Iriti M., Vitalini S., Fico G., Faoro F. Neuroprotective herbs and foods from different traditional medicines and diets. Molecules. 2010;15(5):3517–3555. doi: 10.3390/molecules15053517. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
240. Trichopoulou A., Lagiou P., Kuper H., Trichopoulos D. Cancer and Mediterranean dietary traditions. Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention. 2000;9(9):869–873. [PubMed] []
241. Vecchia C., Bosetti C. Diet and cancer risk in Mediterranean countries. Hungarian Medical Journal. 2007;1(1):13–23. doi: 10.1556/hmj.1.2007.1.3. [CrossRef] []
242. Guan T., Qian Y.-S., Huang M.-H., et al. Neuroprotection of maslinic acid, a novel glycogen phosphorylase inhibitor, in type 2 diabetic rats. Chinese Journal of Natural Medicines. 2010;8(4):293–297. doi: 10.3724/SP.J.1009.2010.00293. [CrossRef] []
243. Qian Y., Guan T., Tang X., et al. Astrocytic glutamate transporter-dependent neuroprotection against glutamate toxicity: an in vitro study of maslinic acid. European Journal of Pharmacology. 2011;651(1–3):59–65. doi: 10.1016/j.ejphar.2010.10.095. [PubMed] [CrossRef] []
244. Qian Y., Guan T., Tang X., et al. Maslinic acid, a natural triterpenoid compound from زیتون, protects cortical neurons against oxygen-glucose deprivation-induced injury. European Journal of Pharmacology. 2011;670(1):148–153. doi: 10.1016/j.ejphar.2011.07.037. [PubMed] [CrossRef] []
245. Kaeidi A., Esmaeili-Mahani S., Sheibani V., et al. Olive (زیتون L.) leaf extract attenuates early diabetic neuropathic pain through prevention of high glucose-induced apoptosis: in vitro and in vivo studies. Journal of Ethnopharmacology. 2011;136(1):188–196. doi: 10.1016/j.jep.2011.04.038. [PubMed] [CrossRef] []
246. Mohagheghi F., Bigdeli M. R., Rasoulian B., Hashemi P., Pour M. R. The neuroprotective effect of olive leaf extract is related to improved blood-brain barrier permeability and brain edema in rat with experimental focal cerebral ischemia. Phytomedicine. 2011;18(2-3):170–175. doi: 10.1016/j.phymed.2010.06.007. [PubMed] [CrossRef] []
247. Daccache A., Lion C., Sibille N., et al. Oleuropein and derivatives from olives as Tau aggregation inhibitors. Neurochemistry International. 2011;58(6):700–707. doi: 10.1016/j.neuint.2011.02.010. [PubMed] [CrossRef] []
248. Rabiei Z., Bigdeli M. R., Rasoulian B., Ghassempour A., Mirzajani F. The neuroprotection effect of pretreatment with olive leaf extract on brain lipidomics in rat stroke model. Phytomedicine. 2012;19(10):940–946. doi: 10.1016/j.phymed.2012.06.003. [PubMed] [CrossRef] []
249. Pasban-Aliabadi H., Esmaeili-Mahani S., Sheibani V., Abbasnejad M., Mehdizadeh A., Yaghoobi M. M. Inhibition of 6-hydroxydopamine-induced PC12 cell apoptosis by olive (زیتون L.) leaf extract is performed by its main component oleuropein. Rejuvenation Research. 2013;16(2):134–142. doi: 10.1089/rej.2012.1384. [PubMed] [CrossRef] []
250. Diomede L., Rigacci S., Romeo M., Stefani M., Salmona M. Oleuropein aglycone protects transgenic C. elegans strains expressing Aβ42 by reducing plaque load and motor deficit. PLoS ONE. 2013;8(3) doi: 10.1371/journal.pone.0058893.e58893 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] []
251. Al Okbi S. Y., Hassan Z., El Mazar M. M., Ammar N., Abou Elkassem L. T., El Bakry H. F. Diuretic activity of olive (زیتون L.) Planta Medica. 2011;77(12):p. 1415. []
252. Koca U., Süntar I., Akkol E. K., Yilmazer D., Alper M. Wound repair potential of زیتون L. leaf extracts revealed by in vivo experimental models and comparative evaluation of the extracts’ antioxidant activity. Journal of Medicinal Food. 2011;14(1-2):140–146. doi: 10.1089/jmf.2010.0039. [PubMed] [CrossRef] []
253. Gholami-Ahangaran M., Bahmani M., Zia-Jahromi N. Comparative and evaluation of anti-leech (Limnatis Nilotica) effect of Olive (زیتون L.) with Levamisol and Tiabendazole. Asian Pacific Journal of Tropical Disease. 2012;2(1):S101–S103. doi: 10.1016/s2222-1808(12)60132-7. [CrossRef] []
254. Sato A., Shinozaki N., Tamura H. Secoiridoid type of antiallergic substances in olive waste materials of three Japanese varieties of زیتون . Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2014;62(31):7787–7795. doi: 10.1021/jf502151b. [PubMed] [CrossRef] []
255. Rabiei Z., Bigdeli M. R., Rasoulian B. Neuroprotection of dietary virgin olive oil on brain lipidomics during stroke. Current Neurovascular Research. 2013;10(3):231–237. doi: 10.2174/15672026113109990007. [PubMed] [CrossRef] []
256. Omer S. A., Elobeid M. A., Elamin M. H., et al. Toxicity of olive leaves (زیتون L.) in Wistar albino rats. Asian Journal of Animal and Veterinary Advances. 2012;7(11):1175–1182. doi: 10.3923/ajava.2012.1175.1182. [CrossRef] []
257. Sánchez-González M., Lozano-Mena G., Juan M. E., García-Granados A., Planas J. M. Assessment of the safety of maslinic acid, a bioactive compound from زیتون L. Molecular Nutrition and Food Research. 2013;57(2):339–346. doi: 10.1002/mnfr.201200481. [PubMed] [CrossRef] []
258. Ribeiro R. D. A., de Melo M. M. R. F., de Barros F., Gomes C., Trolin G. Acute antihypertensive effect in conscious rats produced by some medicinal plants used in the state of São Paulo. Journal of Ethnopharmacology. 1986;15(3):261–269. doi: 10.1016/0378-8741(86)90164-9. [PubMed] [CrossRef] []
259. El Amin M., Virk P., Abdel-Rahman M., et al Anti-diabetic effect of Murraya koenigii (L) and زیتون (L) leaf extracts on streptozotocin induced diabetic rats. Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences. 2013;26(2):359–365. [PubMed] []
260. Hashim Y. Z. H.-Y., Worthington J., Allsopp P., et al. Virgin olive oil phenolics extract inhibit invasion of HT115 human colon cancer cells in vitro and in vivo. Food & Function. 2014;5(7):1513–1519. doi: 10.1039/c4fo00090k. [PubMed] [CrossRef] []
261. Yao J., Wu J., Yang X., Yang J., Zhang Y., Du L. Oleuropein induced apoptosis in HeLa cells via a mitochondrial apoptotic cascade associated with activation of the c-Jun NH2-terminal kinase. Journal of Pharmacological Sciences. 2014;125(3):300–311. doi: 10.1254/jphs.14012fp. [PubMed] [CrossRef] []
262. Dekanski D., Dacevic M., Ristic S. Olive (زیتون L.) leaf extract inhibits lipid peroxidation in experimentally induced gastric mucosal injury. Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology. 2009;105:p. 143. []
263. Pereira J. A., Pereira A. P. G., Ferreira I. C. F. R., et al. Table olives from Portugal: phenolic compounds, antioxidant potential, and antimicrobial activity. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2006;54(22):8425–8431. doi: 10.1021/jf061769j. [PubMed] [CrossRef] []
264. Fehri B., Mrad S., Aiache J.-M., Lamaison J.-L. Effects of زیتون L. extract on the rat isolated ileum and trachea. Phytotherapy Research. 1995;9(6):435–439. doi: 10.1002/ptr.2650090610. [CrossRef] []

مقالاتی از طب مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد: eCAM در اینجا با مجوز از Hindawi Limited ارائه شده است

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.